Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. februára 2013

Hodnotu peňazí by mali určovať trhy, tvrdí Fed



Skupina dvadsiatich najvýznamnejších ekonomík sveta (G20) sa musí vyhnúť menovým opatreniam, ktoré by mohli ublížiť ich susedom a hospodársky najvyspelejšie krajiny by sa mali držať dlhodobého ...



Zdieľať
dolar WASHINGTON 12. februára (WEBNOVINY) - Skupina dvadsiatich najvýznamnejších ekonomík sveta (G20) sa musí vyhnúť menovým opatreniam, ktoré by mohli ublížiť ich susedom a hospodársky najvyspelejšie krajiny by sa mali držať dlhodobého pravidla, že výmenný kurz ich mien stanovujú finančné trhy.


Vyhlásila to v pondelok Lael Brainardová, vysoká predstaviteľka centrálnej banky USA (Fed), ktorá bude Washington zastupovať na nadchádzajúcom summite G20 v Moskve.

"Krajiny G20 musia dodržať svoj záväzok nechať trhy, aby určovali hodnotu ich jednotlivých mien a zdržať sa konkurenčnej devalvácie," povedala Brainardová novinárom. Vyhlásila, že menová politika by mala slúžiť na dosiahnutie domácich ekonomických cieľov krajiny a nie na zníženie hodnoty meny na podporu exportu.

Voľné výmenné kurzy podľa nej tiež podporujú férový svetový ekonomický rast. "Aby mohol fungovať trhový mechanizmus, výmenné kurzy musia mať možnosť voľne plávať, aby mohli odzrkadľovať sily, ktoré na trh pôsobia. K tomuto sa G7 už dávno zaviazala," potvrdila Brainardová. Dodala, že moskovský summit, naplánovaný na piatok a sobotu tento týždeň, by sa mal sústrediť na to, aby súčasný krehký rast svetového hospodárstva podporil a vyhnúť sa nepotrebným krokom vo fiškálnej politike, ktoré by mu mohli ublížiť.

Obavy zo súčasnej situácie v menovej politike sa dostali na vrchol agendy víkendového summitu G20 v posledných týždňoch, najmä vďaka postoju Japonska, ktoré naznačuje, že sa snaží pre japonský jen (JPY) dosiahnuť konkrétnu úroveň. Francúzsko zas z obáv pred nadmerným posilňovaním spoločnej meny požaduje stanovenie cieľa pre kurz eura.

Názor Paríža nepriamo potvrdil aj eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn, ktorý cez víkend naznačil, že silné euro by mohlo byť problémom najmä pre zadlžené krajiny v južnej Európe. Posilňovanie eura však mierne zbrzdila drobná slovná intervencia guvernéra Európskej centrálnej banky (ECB) Maria Draghiho, ktorý vyhlásil, že vplyv silnej meny bude monitorovať.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poslanci budú v utorok riešiť novelu o verejnom obstarávaní
<< predchádzajúci článok
Írsko chce testy hovädzieho a zvoláva stretnutie ministrov