09. marca 2015
Jozef Holjenčík Foto: TASR/Martin BaumannBratislava 9. marca (TASR) – Hodnotiaca správa Európskej komisie (EK) o Slovensku v časti energetika nie je korektná.
"Správa neobsahuje nič iné ako údaje a informácie, ktoré sú chronicky a notoricky známe. Práve to je však kameň úrazu. Tieto informácie a údaje nie sú pravdivé, boli získané z neznámych zdrojov. Európska komisia ich za pomoci Eurostatu neváhala použiť napriek tomu, že Eurostat nemá jednotnú metodiku na zber a spracovanie údajov," uviedol dnes na tlačovej konferencii predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík pri kritike správy EK.
Regulačný úrad bol zo strany EK v posledných troch rokoch podľa Holjenčíka 'bombardovaný' výhradami, žiadosťami o vysvetlenie a rozličnými odporúčaniami.
"Zodpovedne vyhlasujem, že na všetky sme v určenej lehote, podrobne a vyčerpávajúco poskytli verifikovateľné údaje, odpovede, a to nie len od nás, ale aj prostredníctvom iných účastníkov trhu s energiou. Výsledok sa však rovnal nule. V správach a hodnoteniach EK sa nič, ale skutočne nič nezmenilo," poznamenal.
"Pracovníci nášho Zastúpenia EK na Slovensku, keď to tak môžem povedať, sú asi hluchí a slepí, pretože všetky informácie a argumentácie sme im poskytli. Stanoviská k výhradám, ktoré má EK voči Slovensku, sme taktiež oddiskutovali na priamych rokovaniach. Niekoľkokrát bola taktiež usporiadaná videokonferencia," spresnil Holjenčík.
Predsedu ÚRSO kritizuje aj opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá vyzýva Holjenčíka, aby odstúpil z funkcie. Dôvodom podľa strany je, že Holjenčík koná v rozpore so zákonom o regulácii v sieťových odvetviach.
"Predseda ÚRSO nekoná v súlade so zákonom, lebo ako inak by sa dali zdôvodniť také vysoké poplatky za distribúciu, ak nie tým, že s distribúciami úrad ťahá za jeden povraz?" upozornil tímlíder SaS pre energetiku Karol Galek.
V hodnotiacej správe EK sa okrem iného uvádza, že
"vysoké sieťové poplatky stanovené regulačným orgánom sieťových odvetví stále brzdia konkurencieschopnosť slovenských podnikov".
"V oblasti transparentnosti regulačného rámca a analýzy determinantov vysokých sieťových sadzieb za elektrinu sa nepokročilo. Napriek stálemu postupnému zvyšovaniu zostáva energetická účinnosť pomerne nízka a existuje potenciál na dosiahnutie značných energetických úspor," tvrdí v správe EK.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR