Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. mája 2015

Hnutie Hamas mučilo a vraždilo údajných kolaborantov s Izraelom



Ilustračné foto, maskovaný palestínsky ostreľovač na prehliadke pri príležitosti 27. výročia vzniku hnutia Hamas



Zdieľať
Ilustračné foto, maskovaný palestínsky ostreľovač na prehliadke pri príležitosti 27. výročia vzniku hnutia Hamas Foto: TASR/AP
Gaza 27. mája (TASR) - Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) dnes uviedla, že vlani počas ozbrojeného konfliktu s Izraelom sa vojnových zločinov na palestínskych civilistoch v pásme Gazy dopustilo aj palestínske islamistické hnutie Hamas.


Konflikt medzi Izraelom a pásmom Gazy sa po 50 dňoch bojov skončil uzavretím prímeria. Boje si vyžiadali viac než 2100 palestínskych obetí, väčšinou civilistov. O život prišlo aj 67 izraelských vojakov a šiesti izraelskí civilisti.

Amnesty vo svojej správe ku konfliktu, vydanej v marci, kritizovala aj Izrael, ktorý takisto obvinila zo spáchania vojnových zločinov. Okrem mnohých palestínskych obetí izraelských operácií AI upozornila aj na to, že pri vojenských akciách bolo v pásme Gazy úplne alebo čiastočne zničených vyše 16.000 domov.

Amnesty International však vo svojej dnes vydanej správe upozorňuje, že ozbrojené sily Hamasu počas konfliktu s Izraelom rozpútali brutálnu kampaň, ktorej súčasťou boli únosy, mučenie a zabíjanie Palestínčanov podozrivých a obvinených z "kolaborovania s Izraelom a inými" počas izraelskej vojenskej ofenzívy proti pásmu Gazy.

Hovorca hnutia Hamas kritizoval správu AI ako nespravodlivú, neprofesionálnu a nehodnovernú. Hovorca Fawzí Barhúm pre agentúru Reuters uviedol, že "správa je zameraná proti palestínskemu hnutiu odporu a proti hnutiu Hamas".

Vyhlásil tiež, že Amnesty v nej zámerne zveličuje, a kritizoval aj skutočnosť, že Amnesty neumožnila vyjadriť sa druhej strane a nevyvinula úsilie, aby si svoje informácie overila.

V dnes zverejnenej správe AI píše, že vedenie hnutia Hamas dalo svojim bezpečnostným zložkám "prakticky voľnú ruku" voči ľuďom držaným vo vyšetrovacej väzbe kvôli podozreniu z kolaborácie. Mnohé z činov bezpečnostných zložiek mali charakter pomsty a ich úlohou bolo šíriť po pásme Gazy atmosféru strachu, konštatuje AI.

Po poslednom ozbrojenom konflikte s Izraelom sa Palestínčania obrátili na Medzinárodný trestný súd (ICC) so žiadosťou o členstvo v ICC a súčasne aj s požiadavkou, aby táto inštitúcia preskúmala podozrenia, že izraelské jednotky sa v pásme Gazy dopustili vojnových zločinov.

ICC sa ich podaním predbežne zaoberá, čo však súčasne znamená, že ak ICC prípad otvorí a začne sa vyšetrovanie, obvinenie zo spáchania vojnových zločinov by mohlo hroziť aj Palestínčanom ako druhej strane konfliktu.

Hnutie Hamas vládne v palestínskom pásme Gazy - enkláve na pobreží Stredozemného mora, ktorá susedí s Izraelom a Egyptom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zatkli šesť futbalových funkcionárov podozrivých z korupcie
<< predchádzajúci článok
Obyvateľov Kolína začali evakuovať, dôvodom je nevybuchnutá bomba