![]() |
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
![]() |
||||||
Utorok 4.3.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
![]() |
||||||
Meniny má Kazimír
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
27. novembra 2015
Hmotná zodpovednosť verejných činiteľov sa zavádzať nebude
Ilustračný záber z rokovania parlamentu.
Zdieľať

Cieľom právnej normy totiž bolo zaviesť funkčný mechanizmus trestania prešľapov a pochybení verejných funkcionárov pri nakladaní s verejnými prostriedkami. "Pri súčasnom nastavení zodpovednosti verejných funkcionárov za rozhodovanie o verejnom majetku sa javí, že občania verejným funkcionárom bezmedzne dôverujú. Slovenská verejnosť však bola neraz svedkom vzniku viacerých závažných káuz, v ktorých nebola nikdy vyvodená zodpovednosť," pripomínali Obyčajní.
Škoda, ktorá vznikne štátu alebo územnej samospráve, je podľa OĽaNO v praxi často prehliadaná. "Najmä osobná zodpovednosť verejného činiteľa sa preukáže len zriedkavo," tvrdili. Navrhovaná právna úprava mala preto nariadiť konanie z úradnej povinnosti, pričom v mene štátu alebo v mene územnej samosprávy mal konať generálny prokurátor Slovenskej republiky.
"Len transparentne nastavený systém osobnej zodpovednosti a účinná vymáhateľnosť môže viesť k zodpovednému a profesionálnemu nakladaniu s verejnými prostriedkami alebo s majetkom štátu alebo územnej samosprávy," dodali poslanci OĽaNO.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR