![]() |
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
![]() |
||||||
Utorok 4.3.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
![]() |
||||||
Meniny má Kazimír
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
01. marca 2016
Hlavný veliteľ síl NATO v Európe: Medzi migrantmi sú aj teroristi
Na archívnej snímke Philip Breedlove.
Zdieľať

Pred americkým senátnym výborom pre ozbrojené sily Breedlove povedal, že extrémistická skupina Islamský štát (IS) sa v tejto zmesi (utečencov) "šíri ako rakovina", pričom "využíva cesty najmenšieho odporu, čo predstavuje hrozbu pre európske štáty" i USA.
Na otázku výboru, či sa IS bude pokúšať infiltrovať do prúdu utečencov, Breedlove odpovedal: "Myslím si, že to už robí."
Podľa Breedlova celý "problém nesmierne sťažil" postup Ruska v Sýrii. Napriek verejným vyhláseniam urobilo podľa neho Rusko len veľmi málo v boji proti Islamského štátu a namiesto toho pracuje na upevňovaní režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Rusko a Asad využívajú migráciu ako zbraň na ochromenie európskych podporných štruktúr a nalomenie odhodlania európskych štátov, povedal Breedlove a ako príklad uviedol používanie tzv. barelových bômb proti civilným cieľom v Sýrii. Jediným účelom týchto útokov je podľa neho terorizovanie sýrskeho civilného obyvateľstva, ktoré je donútené "opúšťať svoje domovy", čo spôsobuje problémy iným štátom.
Za "legitímnych" utečencov pokladá Breedlove tých Sýrčanov a Iračanov, ktorí svoju vlasť opustili po vypuknutí sýrskej občianskej vojny a po vzostupe Islamského štátu v Iraku a Sýrii. Títo ľudia podľa neho utekali pred občianskou vojnou, terorizmom a nečinnosťou vládnych orgánov. To sa však podľa neho v ostatných mesiacoch zmenilo.
"Kriminalita, teroristi a vracajúci sa zahraniční bojovníci sú jednoznačne každodennou súčasťou prílevu utečencov do Európy," povedal pred senátnym výborom pre ozbrojené sily vrchný veliteľ síl NATO v Európe.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR