Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

21. marca 2013

Hlavnú cenu si z Febiofestu odnáša Poliak Grzegorz Zariczny



Hlavnú cenu si z 20. ročníka Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Febiofest odnáša poľský scenárista a režisér Grzegorz Zariczny za film Píšťalka (2012). Meno víťaza zverejnili ...



Zdieľať
grzegorz zariczny BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) - Hlavnú cenu si z 20. ročníka Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Febiofest odnáša poľský scenárista a režisér Grzegorz Zariczny za film Píšťalka (2012).


Meno víťaza zverejnili dnes večer v bratislavskom Kine Lumiere počas slávnostného ukončenia bratislavskej časti podujatia.

Zariczny triumfoval v súťaži krátkych filmov krajín V4, ktorá bola súčasťou festivalu po prvý raz. Cena Slovenskej asociácie producentov v audiovízii (SAPA) s podporou Vyšehradského fondu je spojená s finančnou odmenou tritisíc eur.

Snímky v súťaži posudzovala porota v zložení Marian Urban, Vít Janeček a Maciej Gil, ktorá film ocenila "za umelecky intenzívne a myšlienkovo a žánrovo čisté uchopenie životného príbehu konkrétneho človeka z prostredia športu a jeho pozdvihnutie k všeobecnejšiemu vyzneniu“.

Píšťalka prináša príbeh mladého muža, ktorý chce byť futbalovým rozhodcom. Začína v drsnej realite zápasov nižšej kategórie, ktoré je náročné zvládnuť, pričom mu záleží na tom, aby ctil všetky pravidlá futbalovej hry. Učí sa odpútať od prostredia a voči hráčom, organizátorom i fanúšikom zostať celkom nestranný.


Dve zvláštne ceny poroty

Zvláštnu cenu poroty získal slovenský animovaný film Mesiac (2012) režiséra a výtvarníka Ondreja Rudavského “za vynikajúce a presné nájdenie symbolického kľúča k výtvarnému stvárneniu duchovného posolstva”.

Mesiac je imaginatívnym príbehom odkazujúcim na pramene prehistorickej mystiky ľudstva a na základné otázky metafyziky dobra a ľudskej existencie. Je postavený na výsostne výtvarných základoch, využíva viaceré techniky animácie - od tradičných až po súčasné.

Druhú Zvláštnu cenu poroty dostal slovensko-český hraný film Cagey Tigers (2011) slovenského režiséra s pseudonymom Aramisova “za vytvorenie silnej atmosféry a ambivalentných postáv, prostredníctvom ktorých sa film dotýka paradoxov života. A tiež za nájdenie vtipného a tvorivého vzťahu k odkazu československej novej vlny“.

Aramisova prináša zamyslenie sa nad tým, ako ľudí zbližuje to, že majú rovnaký vkus, počúvajú rovnakú hudbu, čítajú tie isté knihy, pozerajú tie isté filmy a ako ich rozdelí to, keď sa zamilujú do tej istej osoby. V takejto situácii sa ocitnú hlavné postavy jeho krátkometrážneho diela. Ich vnútorná dilema spočíva v otázke, nakoľko byť v súkromnom živote sebecký a nakoľko sa o intimitu deliť s najlepšími priateľmi.


Cena divákov pre film Výstava

"Pôvodný zámer poroty udeliť len jednu cenu - hlavnú cenu Slovenskej asociácie producentov v audiovízii za najlepší krátky film 20. ročníka MFF Febiofest - sa nepodarilo realizovať, nakoľko súťaž priniesla veľký počet, takmer polovicu, nadpriemerných, ba aj výnimočných filmov, z časti ocenených už aj na iných filmových festivaloch. Vzhľadom k originalite a kvalite formálneho aj obsahového spracovania mnohých z filmov vo všetkých žánroch sa napokon porota rozhodla oceniť tie, ktoré priniesli najosobitejšie a najvnútornejšie výpovede a v niektorých prípadoch aj brilantné profesionálne spracovanie. Hoci víťazným filmom sa mohol stať ktorýkoľvek z ocenených filmov, rozhodnutie poroty napokon ocenilo orientáciu na najautentickejšie prejavy vnútorného sveta ľudskej bytosti v mikrokozme zdanlivo všedného života, paradoxne zobrazené metódou dokumentárneho filmu,“ uviedol jeden z členov poroty Marian Urban.

Cenu divákov v súťažnej sekcii krátkych filmov krajín V4 získal slovenský hraný film Výstava (2013) režisérov Petra Begányiho a Andreja Kolenčíka, ktorý v kombinácii s využitím hercov a nehercov vyobrazuje každodennú rutinu zamestnancov múzea, ktorí sa starajú o expozíciu vypchatých zvierat. Stereotypnú prácu však nečakane naruší riaditeľka, ktorá im oznámi, že ich musí kvôli finančnej kríze prepustiť. Zo dňa na deň sa hrdinovia dokážu zmobilizovať a nečakane vykročia zo svojho stereotypu.

MFF Febiofest sa po Bratislave presunie do iných miest Slovenska, konkrétne do Trenčína (22. - 27. marca), Banskej Bystrice (25. - 27. marca), Martina (2. - 6. apríla), Prievidze (8. - 10. apríla), Trnavy (8. - 11. apríla) a Prešova (10. - 14. apríla).

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vidí anjelov. A pomáha ľuďom...
<< predchádzajúci článok
Sociálnu sieť Twitter využíva už viac než 200 miliónov ľudí