Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. decembra 2015

Hizballáh: Odviezli 2000 islamistických bojovníkov z Damasku



Dvetisíc sýrskych islamistických bojovníkov, vrátane militantov zo skupín Islamský štát (IS) a Front an-Nusra, by mali čoskoro evakuovať z obliehaných povstalcami ovládaných ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bejrút 25. decembra (TASR) - Dvetisíc sýrskych islamistických bojovníkov, vrátane militantov zo skupín Islamský štát (IS) a Front an-Nusra, by mali čoskoro evakuovať z obliehaných povstalcami ovládaných štvrtí v južnej časti Damasku na základe dohody, ktorú sprostredkovala OSN. Informovala o tom dnes televízia libanonského hnutia Hizballáh.


Osemnásť autobusov dorazilo do štvrte al-Kadm, aby ich odviezli spolu s 1500 rodinnými príslušníkmi z palestínskeho utečeneckého tábora Jarmúk a susediacej štvrte Hadžaar al-Aswad - bašty bojovníkov IS - do oblastí kontrolovaných povstaleckými skupinami, uviedla televízia.

Bezprostredne nebolo jasné, či autobusy zabezpečila OSN alebo sýrska armáda, píše agentúra Reuters.

O dohode o bezpečnom odchode stoviek rodín islamistických militantov i niektorých zranených bojovníkov informovala ešte vo štvrtok monitorovacia skupina Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

Hovorca OSN novinárom v New Yorku povedal, že svetová organizácia je len pozorovateľom v prípade dohody týkajúcej sa Jarmúku, nie jednou z jej strán.

V poslednom čase bolo v Sýrii dosiahnutých viacero "miestnych prímerí" a dohôd o bezpečnom odchode z niektorých oblastí. Jedna z nich, sprostredkovaná Iránom a Tureckom, zastavila boje v meste Zabadání pri libanonskej hranici a v dvoch dedinách na severozápade Sýrie.

Ďalšiu dohodu dosiahli v poslednej povstalcami ovládanej štvrti mesta Homs, z ktorej umožnila odísť vzbúrencom a ich rodinám. OSN uviedla, že táto dohoda by mohla prispieť k úsiliu o dosiahnutie prímeria v celej krajine.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Chorváti na Slovensku už nejedia na Prvý sviatok vianočný morky
<< predchádzajúci článok
Prvý osvetlený vianočný strom postavili v Trnave v roku 1925