Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

05. augusta 2014

História moderného typu semaforu siaha do roku 1914



Unavená hrdlička oddychuje na zelenom svetle semafóra 13. apríla 2006 v americkom meste Bakersfield.



Zdieľať
Unavená hrdlička oddychuje na zelenom svetle semafóra 13. apríla 2006 v americkom meste Bakersfield. Foto: TASR/AP
 
Cleveland/Bratislava 5. augusta (TASR) – Od zavedenia prvej svetelnej signalizácie na riadenie rôznych prúdov dopravy uplynie v utorok 5. augusta sto rokov.


Prvý semafor s červeným a zeleným svetlom bol inštalovaný vo Veľkej Británii na križovatke pred londýnskym parlamentom v roku 1868. Novinka v cestnej doprave bola odvodená od signalizácie na železnici a mala podobu zastaraného železničného semaforu s ramenami a dvoma plynovými lampami. Tento systém si vyžadoval zručnú ľudskú obsluhu a slúžil predovšetkým k zastaveniu dopravy, aby poslanci z parlamentu mohli bezpečne prejsť frekventovanou ulicou. Predchodca svetelnej signalizácie stál na svojom mieste od 10. decembra 1868 do 2. januára 1869. Jedna z plynových lámp potom explodovala a obsluhujúci policajt bol pri výbuchu vážne zranený. Kvôli bezpečnosti sa od podobných experimentov nasledujúcich 45 rokov upustilo.

Na archívnej snímke je zvláštny semafor, ktorý vo východno Londýe v roku 1999 inštaloval anglicko-francúzsky sochár Pierre Vivant (46). Semafor bol vyrobený v rámci súťaže, ktorú zorganizovala londýnska Verejná umelecká agentúra. Foto: TASR/AP
 
Pokusy na obnovu dopravnej svetelnej signalizácie sa začali objavovať až po roku 1910. Dnes sa za prvý moderný typ semaforu považuje vynález Jamesa Hodgea, ktorý sa objavil v roku 1914 v Clevelande v americkom štáte Ohio. Zariadenie nainštalované na križovatke Euclid Avenue a East 105th Street disponovalo elektrickými svetlami červenej a zelenej farby a vydávalo varovný zvukový signál vždy, keď sa svetlá menili. O tri roky neskôr boli v americkom Salt Lake City predstavené koordinované svetelné križovatky a v roku 1918 boli v americkom New Yorku inštalované známe trojfarebné semafory s červeným, žltým a zeleným svetlom. V Európe sa prvé cestné signalizačné zariadenia objavili v roku 1923 vo francúzskom Paríži a v nemeckom Hamburgu a v roku 1926 v Londýne vo Veľkej Británii. Tieto semafory boli však stále obsluhované ručne.

Prvý automatický semafor stál v britskom Wolverhamptonu v roku 1927. Do Českej republiky sa svetelná signalizácia dostala taktiež v roku 1927, semafor sa nachádzal na Hybernskej ulici pri Masarykovom nádraží v Prahe.

Ako sa správať v bežnej premávke na svetelných križovatkách, to si 1. júna 2012 vyskúšali bratislavské deti zo staromestských škôl na mobilnom dopravnom ihrisku v centre Bratislavy v rámci MDD. Príslušníci Mestskej polície im ho postavili pred Starou tržnicou a keď začalo pršať, presunuli akciu do tržnice, kde na desiatich kolobežkách deti absolvovali improvizovanú trasu so zastaveniami a správnym pohybom cez semafory. Foto: TASR/Pavel Neubauer
 


V Bratislave bola prvá cestná svetelná signalizácia zriadená na križovatke Kamenné námestie v roku 1953. Modernizácia bratislavských svetelne riadených križovatiek začala v roku 1969 križovatkou Račianske mýto. Prvá koordinácia križovatiek bola zrealizovaná medzi bratislavskými križovatkami Račianske mýto a Hlavnou stanicou v roku 1970.

Aj keď sa tvar, umiestnenie a spôsob obsluhy svetelnej signalizácie vo svete časom menili, semafory sú dodnes dôležitou a potrebnou súčasťou cestnej premávky.

Zdroje: http://imhd.zoznam.sk/ba/doc/sk/6885/index.html, http://www.odbornecasopisy.cz/index.php?id_document=25514, http://korzar.sme.sk/c/4667413/aj-semafor-ma-svoju-historiu.html, http://auto.idnes.cz/prvni-semafor-0dw-/automoto.aspx?c=A140617_22514 8_automoto_fdv.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Britský herec Richard Burton skonal pred 30 rokmi
<< predchádzajúci článok
V bratislavskej zoo sa narodilo mláďa gibona