06. augusta 2008

BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) - Japonské mesto Hirošima si v stredu pripomína 63. výročie zhodenia atómovej bomby. Starosta Hirošimy Tadatoši Akiba vo svojej mierovej výzve zdôraznil, že ľudstvo nebude mať budúcnosť, ak atómové zbrane nebudú odstránené. Akiba vyzval vládu v Tokiu, aby sa postavila na čelo boja za zákaz jadrových zbraní.
Na spomienkovom podujatí v Hirošime sa zúčastnil aj japonský premiér Jasuo Fukuda a zástupcovia 55 krajín sveta. Po prvýkrát vyslala svojho reprezentanta aj Čína. Spomienka na obete atómového výbuchu sa začala v stredu minútou ticha o 8:15 miestneho času, keď v roku 1945 dopadla na západojaponské mesto prvá vo vojne nasadená americká atómová bomba. Podľa odhadov na následky jadrového výbuchu zomrelo v Hirošime približne 140 000
Druhú atómovú bombu zhodili Američania 9. augusta na japonské mesto Nagasaki, kde zahynulo 70 000 ľudí. Následne Japonsko kapitulovalo, čím sa skončila druhá svetová vojna aj v Tichomorí.
Desaťročia po atómových výbuchoch zomierajú ročne v Hirošime a Nagasaki tisíce ľudí na následky ožiarenia, ako sú leukémia a rozličné druhy rakoviny.
SITA