11. augusta 2014
Hillary Clintonová a Barack Obama Foto: TASR/APWashington 11. augusta (TASR) - Bývalá šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová kritizovala v rozhovore zahraničnú politiku prezidenta USA Baracka Obamu. Pre časopis The Atlantic označila za chybu rozhodnutie včasne nepomôcť sýrskym povstalcom vytvoriť bojaschopné sily, čo viedlo k mocenskému vákuu, ktoré vyplnili džihádisti, informovala agentúra DPA.
Zatiaľ čo Clintonová nazvala Obamu
"neuveriteľne inteligentným" a
"premýšľavým", jeho zahraničnopolitické počínanie bolo podľa nej sčasti príliš opatrné. USA musia vypracovať súvislú stratégiu, aby čelili hrozbe islamistického terorizmu, uviedla 66-ročná politička v súvislosti so zosilňovaním povstalcov Islamského štátu (IS) v Iraku a Sýrii.
Americkí experti sú čoraz viac presvedčení, že Clintonová sa bude v roku 2016 znova uchádzať o post prezidenta USA. Oficiálne chce o tom uvažovať do konca roka. Nedávno vydanou autobiografiou a radom rozhovorov si podľa pozorovateľov vytvára pozíciu pre volebnú kampaň, uviedla agentúra DPA.
Clintonová bola Obamovou ministerkou zahraničných vecí počas jeho prvého funkčného obdobia a z úradu odišla začiatkom roku 2013, takže bola vo vláde v čase začiatku povstania v Sýrii, konštatuje agentúra Reuters. O nomináciu v prezidentských voľbách za Demokratickú stranu sa uchádzala neúspešne v súboji s Obamom v roku 2008.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR