BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) - Obchodovanie s ľuďmi, ktoré predstavuje tretiu najväčšia tieňovú ekonomiku na svete po drogách a ručných zbraniach, je na vzostupe. Uviedla to herečka Emma Thompson v predvečer prvého globálneho fóra o boji proti obchodovaniu s ľuďmi organizovaného OSN, ktoré sa v stredu začína vo Viedni.
Na trojdňovej konferencii sa zúčastní približne 1 200 expertov, právnikov, podnikateľov, zástupcov mimovládnych organizácií ako aj obetí obchodovania z viac ako sto krajín.
Držiteľka dvoch Oscarov a predsedníčka britskej Nadácie Helen Bamber pomáhajúcej obetiam násilia upozornila, že v mnohých krajinách nevydávajú rodné listy, čo uľahčuje nákup a predaj ľudí, najmä žien. "V mnohých, mnohých krajinách na svete dievčatá jednoducho neregistrujú, zmiznú, predajú ich a využijú, viem to, lebo som hovorila s mnohými z nich v množstve rôznych krajín," povedala herečka, podľa ktorej by práve taká obyčajná vec ako rodný list sťažila obchodovanie s ľuďmi. Za posledných desať rokov táto trestná činnosť stúpla a jej páchatelia sú "fantasticky sofistikovaní." Obchodníkmi sú často susedia, strýkovia, bratia, ale aj snúbenci a často ženy, ktoré samy majú rodiny a deti, uviedla Thompson dnes na tlačovej konferencii.
Riaditeľ Kancelárie OSN pre zločin a drogy (UNODC) Antonio Maria Costa dodal, že obchodovanie s ľuďmi uľahčuje globalizácia. Zdôraznil význam ochrany obetí a vyzval vlády, aby robili viac v tejto oblasti. "Obete často nehovoria miestnym jazykom, zvyčajne nemajú žiadne dokumenty, vo veľkej miere sú negramotné." Dodal, že podľa odhadov OSN bolo asi 2,5 milióna ľudí zo 127 štátov predaných do 137 krajín za účelom nútených prác, sexuálneho zneužívania, odoberania orgánov a častí tiel, nútených manželstiev, adopcie detí a žobrania.
SITA/AP