Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

10. mája 2011

Herec Martin Mňahončák sa stal krstným otcom



Herec Martin Mňahončák sa stal krstným otcom. Prišiel zastúpiť svojho strýka významného rusínskeho podnikateľa a filantropa, Milana Mňahončáka. Strýko Mňahončak sa ...



Zdieľať
martin mnahoncak Martin Mňahončák (vľavo)BRATISLAVA 10. mája (WBN/PR) - Herec Martin Mňahončák sa stal krstným otcom. Prišiel zastúpiť svojho strýka významného rusínskeho podnikateľa a filantropa, Milana Mňahončáka. Strýko Mňahončak sa totiž podieľal na vydaní knihy – Malé dejiny Rusínov. Knihu pokrstil herec po rusínsky – poliali ju liečivou vodou a posypali barvinkom (zimozeleňom). Samotný krst knihy bol však len časťou programu – spoločenského večera spojeného s vystúpením 50 tanečníkov a hudobníkov umeleckého kolektívu PUĽS (Poddukelský umelecký ľudový súbor). Podujatie tak bolo aj veľkolepou prezentáciou rusínskej kultúry.


RECENZIA: POP, Ivan: Malé dejiny Rusínov, Bratislava (ZIRS, 2010)
prof. Peter Švorc

Slovenskú i českú spoločnosť začali priťahovať dejiny Rusínov najmä po roku 1989. Súviselo to so zmenou spoločenských pomerov a s akceptovaním Rusínov ako osobitného národa, ktorý sa začal po dlhom čase na Slovensku opäť hlásiť o slovo. Záujem o Rusínov sa premietol do záujmu o literatúru zaoberajúcu sa týmto obyvateľstvom a jeho osudmi. Kým v Čechách záujem siahal najmä na bývalú Podkarpatskú Rus, na Slovensku vari viac na územie severovýchodného Slovenska, kde žijú Rusíni ako susedia slovenského národa.

Ivan Pop, ktorého knihu chceme predstaviť, patrí k historikom, čo dôverne poznajú dejiny Rusínov a svoje poznanie sprostredkúvajú širšej verejnosti prístupným a zaujímavým štýlom. Toto konštatovanie potvrdzuje aj jeho kniha pripravená na vydanie Združením inteligencie Rusínov Slovenska s názvom Malé dejiny Rusínov. Rozdelená je do 38 častí, v ktorých autor prechádza celými dejinami Rusínov, ba začína už pravekom, a to charakteristikou územia, na ktorom žijú. Do akejsi „prehistórie“ Rusínov spadá aj druhá časť knihy, kde píše o príchode Bielych Chorvátov medzi slovanské kmene osídlené na južných svahoch Karpát, od ktorých Rusíni odvodzujú svoj pôvod. Uvádza však aj stanovisko slovenskej, maďarskej a ukrajinskej historiografie, ktoré odmietajú autochtónnosť karpatských Chorvátov, a ako hovorí autor, aj karpatských Rusínov, a spoločne im prisudzujú len úlohu kolonistov v čase valašskej kolonizácie. Tieto názory však odmieta ako nepodložené dôkladným výskumom.

Ivan Pop ponúkol slovenskému čitateľovi stručné, ale prehľadné dejiny Rusínov, ktoré ho dokážu zorientovať v základných momentoch ich histórie a pomôžu pochopiť súčasné postavenie a snahy o plnohodnotné etablovanie sa ako príslušníkov samostatného národa. Kniha je napísaná pútavo, dobre sa číta.

Zdroj: http://www.rusyn.sk - http://www.rusin.sk/index.php?ID=5983&l=sk


Foto: PUĽS PUĽS vznikol v roku 1955 v Prešove s cieľom pestovať a javiskovo stvárniť vokálno – hudobné a tanečné bohatstvo Rusínov. V jeho troch zložkách – tanečnej, speváckej a hudobnej pracuje viac ako 40 umelcov.

Dramaturgia PUĽSu sa v prvom rade zameriava na tradície Rusínov žijúcich na Východnom Slovensku, ale tiež na folklór ostatných regiónov Slovenska, prekomponujúc ho do vyššej scénickej formy. Vo svojom repertoári má PUĽS aj tance z okolitých krajín. PUĽS je jedinečným telesom, čo je viditeľné na predstaveniach, v ktorých sa snúbi živelnosť hrdého naturelu s vycibreným citom pre poetiku. Koncerty Puľsu sú emotívne, myšlienkovo bohaté, divák má možnosť nielen sa odreagovať, ale tiež načerpať množstvo pozitívnej energie.

Počas bohatej histórie sa v PUĽS vystriedalo viac ako 500 profesionálnych umelcov. Mnohí z nich vo svojej kariére pokračovali v iných telesách na Slovensku, alebo v zahraničí. Bývalí Puľsáci vedú amatérske súbory, alebo sa ako pedagógovia venujú výchove mladej umeleckej generácie.

PUĽS od svojho vzniku absolvoval viac ako desaťtisíc predstavení doma a desiatky zahraničných zájazdov. Tlieskali mu diváci v Anglicku, Bulharsku, Dánsku, Francúzsku, Holandsku, Juhoslávii, Kanade, Nórsku, Poľsku, Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku, Taliansku, Tunise, USA a v krajinách bývalého ZSSR.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
William a Catherine odcestovali na svadobnú cestu
<< predchádzajúci článok
Jarné džezáky budú 29. mája pokračovať v Nitre