Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

18. mája 2012

Hercovu misiu na Art Film Feste dostane Miroslav Donutil



Jeden z najobľúbenejších českých hercov Miroslav Donutil pripevní na jubilejnom 20. ročníku Art Film Festu vo festivalovom parku mosadznú plaketu so svojím menom. Meno nového nositeľa ...



Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 18. mája (WEBNOVINY) - Jeden z najobľúbenejších českých hercov Miroslav Donutil pripevní na jubilejnom 20. ročníku Art Film Festu vo festivalovom parku mosadznú plaketu so svojím menom.


Meno nového nositeľa Hercovej misie pribudne k osobnostiam ako napríklad Franco Nero, Jean-Paul Belmondo, Gina Lollobrigida, Geraldine Chaplin či Omar Sharif, ktorí toto ocenenie získali.

"Miroslav Donutil sa stal hereckým symbolom jedenej generácie,“ vysvetlil rozhodnutie oceniť ho viceprezident Art Film Festu a riaditeľ Hercovej misie a Zlatej kamery Peter Hledík.

Zlatá kamera tento rok poputuje do rúk jedného z najuznávanejších ruských režisérov, ktorý prerazil aj v Hollywoode, Andreja Michalkova-Končalovského. "Andrej Michalkov-Končalovskij patrí dnes medzi žijúcich klasikov svetovej kinematografie,“ odôvodnil Hledík oceneného Zlatou kamerou.

Český herec Miroslav Donutil

Miroslav Donutil dnes patrí bez pochýb k českej hereckej špičke. Na konte má prestížne ocenenia Český lev aj víťazstvá v diváckej ankete TýTý o najobľúbenejšieho herca. Pôvodne sa chcel stať novinárom, ale skúsenosti s amatérskym divadlom i jeho extrovertná povaha ho nasmerovali k herectvu.

Napokon, toto umenie mal už v génoch. Jeho rodičia boli ochotníci a starý otec bol vynikajúcim rozprávačom. "Úplne odmalička som bol exhibicionista. Stále som sa predvádzal pred spolužiakmi, vždy som chcel byť stredobodom pozornosti,“ povedal Donutil.

Už počas štúdií na JAMU hral v dnes legendárnom brnianskom divadle Husa na provázku, kde pôsobil od 70. rokov a stvárnil tu viac ako päťdesiat nezabudnuteľných postáv, ktoré mu umožnili vyzrieť v špecifickú hereckú osobnosť. V roku 1990 sa stal členom Činohry Národného divadla v Prahe, kde pôsobí dodnes.

Od začiatku kariéry si zahral v takmer stovke televíznych či filmových diel. V roku 1978 na seba upozornil svojou prvou hlavnou postavou, lúpežníka Nikolu Šuhaja, v snímke Balada pro banditu, ale na ozajstnú pozornosť filmových divákov si musel počkať až do 90. rokov.

Zaujal aj menšími úlohami, napríklad v úlohe uhladeného advokáta Ulricha z kultového filmu Dědictví aneb Kurvahošigutentag (1992), komunistu a rázneho otca v legendárnych Pelíškoch (1998) či farára v Želaroch (2003), ktoré boli nominované na Oscara.

Nezabudnuteľné sú aj jeho postavy dôstojníkov v komédiách z vojenského prostredia Tankový prapor (1991) a Čierni baróni (1992).

Ruský režisér Andrej Michalkov-Končalovský

Za výkon vykastrovaného námestníka v čiernej komédii Pasti, pasti, pastičky (1998) si vyslúžil Českého leva za mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Naposledy získal úspech s hlavnou úlohou v úspešnom filme Román pre mužov (2010), v ktorom stvárnil cynického a nekompromisného právnika. Známy je aj ako skvelý rozprávač vtipných historiek.

Končalovskij, ktorý patrí medzi najslávnejších ruských režisérov všetkých čias, prerazil nielen v sovietskom filme, ale aj v Hollywoode. Pochádza z vychýrenej umeleckej rodiny, jeho prastarý a starý otec boli známi maliari, rodičia uznávaní spisovatelia a jeho mladší brat Nikita Michalkov je slávny ruský herec, scenárista a režisér, ktorý má na konte Oscara za snímku Unavení slnkom (1994).

Ako mladík sa Končalovskij pripravoval na kariéru klaviristu, viac ako desať rokov študoval na Moskovskom konzervatóriu. Traduje sa, že keď uvidel film Žeriavy tiahnu (1957) Michaila Kalatazova, zanechal štúdium hudby a rozhodol sa venovať filmu.

Nastúpil na známu filmovú školu VGIK a už počas štúdií nadviazal spoluprácu s legendárnym ruským filmárom Andrejom Tarkovským, ktorý bol o dva ročníky vyššie. Spoločne napísali scenáre k Tarkovského debutu Valec a husle z roku 1960 aj k jeho kultovým snímkam Ivanove detstvo (1962) a Adrejov Rublev (1969).

Jeho cesta vo filme však nebola jednoduchá. Film História Asji Klačinovej, ktorá milovala, ale nevydala sa (1966) putovala na dve desaťročia do trezoru. Predseda KGB vraj vtedy povedal, že takýto film mohol nakrútiť iba agent CIA. Až v 80. rokoch sa náhodou podarilo nájsť jeho zachránenú kópiu.

Za neoficiálne najlepší film v ruskom jazyku je označovaná Končalovského adaptácia Čechovovho Uja Váňu (1970). Uznanie nielen doma, ale aj v zahraničí si získal predovšetkým filmami Romanca o zaľúbených (1974) a takmer päťhodinovým opusom Sibiriáda, ktorý v roku 1979 získal veľkú cenu poroty na festivale v Cannes.

Napriek udeleniu titulu Národný umelec ZSSR sa rozhodol v roku 1980 emigrovať. Vo filmárskom remesle pokračoval v Spojených štátoch amerických. V roku 1984 sa mu podarilo zaujať v Hollywoode filmom Máriini milenci, v ktorom si hlavnú úlohu zahrala Nastassja Kinski.

Jeho triler Expres do pekla (1985), ktorý sleduje príbeh dvoch väzňov na úteku a jednej robotníčky vo vlaku ženúcom sa naprieč zasneženou Aljaškou, získal dve nominácie na Oscara.

Medzi Končalovského najznámejšie filmy patrí aj kriminálny thriller Tango&Cash (1989) so Sylvestrom Stallonem a Kurtom Russelom v hlavných úlohách.

Pre televíziu vytvoril v rokoch 1996 - 1997 štvordielny film Odysea, ktorý bol v čase svojho vzniku najdrahším televíznym filmom a získal cenu Emmy za réžiu. Po návrate do Európy nakrútil pozoruhodný film Dom bláznov (2002) o rusko-čečenskej vojne, ktorý sa odohráva v psychiatrickej liečebni, medzi pacientmi a vojakmi.

Končalovského filmová práca zaviala aj na Slovensko. Nakrúcal tu historický televízny film Lev v zime (2003) s Patrickom Stewartom a Glenn Close v hlavných úlohách. "Vždy mám radosť z učenia. Vždy, keď niečom robím, chcem na niečo nové prísť. Ale to neplatí len pri filme, to isté zažívam aj pri čítaní knihy, pozorovaní architektúry alebo pri sledovaní televíznej talkšou. Objavovanie je tou najdôležitejšou vecou v mojom živote,“ povedal Končalovskij.

Ďalší ocenení budú známi pred začiatkom festivalu

Mená ďalších ocenených osobností zverejní viceprezident Art Film Festu a riaditeľ Hercovej misie a Zlatej kamery Peter Hledík na tlačovej konferencii pred začiatkom festivalu. Jubilejný 20. ročník Art Film Festu sa uskutoční od 16. do 23. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne.

Informácie agentúre SITA poskytla PR manažérka agentúry Forza Zuzana Čižmáriková.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Speváčku Donnu Summer pochovajú v pondelok v Nashville
<< predchádzajúci článok
Program Divadla Aréna na jún 2012