Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

24. júna 2010

Henrik Sedin obral Ovečkina o Hartovu trofej



Švéd Henrik Sedin získal prvýkrát v kariére Hartovu trofej a obral Rusa Alexandra Ovečkina o možnosť stať sa trojnásobným najužitočnejším hráčom zámorskej hokejovej NHL. ...



Zdieľať
sedin Foto: SITA/AP

LAS VEGAS 24. júna (WEBNOVINY) - Švéd Henrik Sedin získal prvýkrát v kariére Hartovu trofej a obral Rusa Alexandra Ovečkina o možnosť stať sa trojnásobným najužitočnejším hráčom zámorskej hokejovej NHL. Útočník Vancouver Canucks, ktorý dosiahol v sezóne ligové maximum 112 kanadských bodov, dostal ocenenie počas stredajšieho galavečera v Las Vegas. Víťaz z ostatných dvoch rokov Ovečkin skončil v hlasovaní o Hartovu trofej druhý, kapitán Washington Capitals získal aspoň Cenu Teda Lindsaya (bývalá Cena Lestera B. Pearsona), ktorej držiteľa spomedzi seba vyberajú hráči. Prvýkrát od roku 2006 sa stalo, že obe hlavné trofeje nedostal rovnaký hokejista. Ovečkin je od čias Wayna Gretzkého prvým hokejistom, ktorý vyhral trikrát po sebe hlasovanie hráčov o najvýnimočnejšieho spomedzi nich. "Ak o vašom víťazstve rozhodnú súperi, je to vždy veľmi dôležitá vec. Túto trofej je vždy najťažšie získať," povedal Ovečkin, ktorý sa nestal prvým s troma prvenstvami po sebe v boji o Hartovu trofej od roku 1987.

Henrik Sedin nedožičil ruskej hviezde korunu najproduktívnejšieho hráča sezóny a teraz ani Hartovu trofej. V hlasovaní dostal 894 bodov, Ovečkin 834 a tretí Sidney Crosby 729. Švédovo prvenstvo je trochu prekvapujúce, nazbieral síce v sezóne najväčší počet kanadských bodov, ale dal len 29 gólov, zatiaľ čo Ovečkin až 50 a Crosby 51. "Keď povedali moje meno, nechcel som tomu vôbec uveriť. Je to niečo neuveriteľné. Nie som presvedčený, že sa hodím medzi tie slávne mená, ktoré sú na trofeji. Je neskutočné, že moja maličkosť bude medzi nimi. Naozaj výnimočná pocta,“ povedal Sedin.

Vezinovu trofej pre najlepšieho brankára ligy získal Ryan Miller z Buffala, ktorý predstihol ďalších nominovaných - štvornásobného držiteľa ocenenia Martina Brodeura z New Jersey a Iľja Bryzgalova z Phoenixu. "Stáť vedľa Brodeura a Bryzgalova je po celej sezóne veľkou cťou. Sú to dobré pocity, keď kráčate s touto trofejou," povedal Miller, ktorého klubový spoluhráč Tyler Myers získal Calderovu trofej pre najlepšieho ligového nováčika. "Pri svojej ďakovnej reči som bol trocha nervózny. Nemôžem uveriť, že sa moja kariéra dostala do tohto momentu. O tieto špeciálne chvíle sa chcem podeliť predovšetkým s mojou rodinou," povedal Myers.

Trénerom roka sa stal Dave Tippett, ktorý priviedol prvýkrát od roku 2002 Phoenix do play-off. Coyotes vyhrali v základnej časti 50 zápasov a získali 107 bodov. Tippett sa v hlasovaní vysielateľov NHL dostal 57-krát na prvé miesto z 59 možných. Norrisova trofej pre najlepšieho obrancu ligy putovala prvýkrát k Duncanovi Keithovi z Chicaga, ktorý na tróne vystriedal Zdena Cháru. Tretí rok po sebe si Frank J. Selke Trophy pre najlepšieho brániaceho útočníka ligy prevzal Rus Pavel Daciuk. Útočník Detroitu sa však netešil z trofeje pre hráča s najdžentlmenskejším vystupovaním, ktorú bral v predchádzajúcich štyroch rokoch. Za 12 trestných minút v sezóne Lady Byng Memorial Trophy získal Martin St. Louis z Tampy Bay. "Určite sa ju budem snažiť dostať späť. Chcem sa dostať do histórie," uviedol po slávnosti v Palms Casine Daciuk.

Las Vegas hostilo udeľovanie výročných ocenení NHL druhý rok po sebe. Podujatie moderoval komik Jay Mohr. Slovenskí hokejisti tento rok medzi nominovanými chýbali, rovnako nie sú ani v All-Star tímoch sezóny. V hviezdnej formácii však nechýba Alexander Ovečkin, ktorý sa stal prvým hráčom v histórii zvoleným do All-Star v prvých piatich sezónach kariéry v NHL. Prvýkrát po 36 rokoch sú v All-Star tímoch dvaja bratia. Henrik Sedin je v prvom, Daniel v druhom výbere.

All-Star tímy sezóny 2009/10:
Prvý All-Star tím: Ryan Miller (Buffalo) - Duncan Keith (Chicago), Mike Green (Washington) - Patrick Kane (Chicago), Henrik Sedin (Vancouver), Alexander Ovečkin (Washington)
Druhý All-Star tím: Iľja Bryzgalov (Phoenix) - Drew Doughty (Los Angeles), Nicklas Lidström (Detroit) - Martin St. Louis (Tampa Bay), Sidney Crosby (Pittsburgh), Daniel Sedin (Vancouver)
Nováčikovia: Jimmy Howard (Detroit) - Michael Del Zotto (New York Rangers), Tyler Myers (Buffalo) - Niclas Bergfors (Atlanta), Matt Duchene (Colorado), John Tavares (New York Islanders)

Prehľad držiteľov ocenení NHL v sezóne 2009/2010, ktoré odovzdali v stredu v Las Vegas:
Hart Memorial Trophy (pre najužitočnejšieho hráča): Henrik Sedin (Vancouver)
Ted Lindsay Award (pre najužitočnejšieho hráča podľa NHLPA): Alexander Ovečkin (Washington)
James Norris Memorial Trophy (pre najlepšieho obrancu): Duncan Keith (Chicago)
Frank J. Selke Trophy (pre najlepšie brániaceho útočníka): Pavel Daciuk (Detroit)
Vezina Trophy (pre najlepšieho brankára): Ryan Miller (Buffalo)
Calder Memorial Trophy (pre najlepšieho nováčika): Tyler Myers (Buffalo)
Jack Adams Award (pre najlepšieho trénera): Dave Tippett (Phoenix)
Lady Byng Memorial Trophy (za férový prístup k hokeju): Martin St. Louis (Tampa)
Bill Masterton Trophy (za oddanosť hokeju): Jose Theodore (Washington)
Mark Messier Award (za vodcovstvo): Sidney Crosby (Pittsburgh)
King Clancy Trophy (za líderské kvality na ľade i mimo neho): Shane Doan (Phoenix)
NHL Foundation Player Award (za prínos v oblasti charity): Ryan Miller (Buffalo)

Už skôr známe ocenenia v sezóne 2009/2010:
Stanleyho pohár: Chicago Blackhawks
Prince of Wales Trophy (pre víťaza Východnej konferencie): Philadelphia Flyers
Clarence S. Campbell Bowl (pre víťaza Západnej konferencie): Chicago Blackhawks
Prezidents´Trophy (pre víťaza základnej časti): Washington Capitals
Art Ross Trophy (pre najproduktívnejšieho hráča v základnej časti): Henrik Sedin (Vancouver)
Conn Smythe Trophy (pre najužitočnejšieho hráča v play-off): Jonathan Toews (Chicago)
NHL Plus-Minus Award (pre najlepšieho hráča v hodnotení plusových bodov): Jeff Schultz (Washington)
Maurice "Rocket" Richard Trophy (pre najlepšieho strelca v základnej časti): Sidney Crosby (Pittsburgh) a Steven Stamkos (Tampa Bay)
William M. Jennings Trophy (pre brankára s najlepším gólovým priemerom): Martin Brodeur (New Jersey)
Roger Crozier Saving Grace Award (pre brankára s najvyššou úspešnosťou zásahov): Tuukka Rask (Boston)

SITA, AP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ohlasy médií na stredajšie zápasy na MS v JAR
<< predchádzajúci článok
Jurčina bude voľným hráčom