Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. januára 2011

HEIZER: Mediálny zákon naše predsedníctvo EÚ neovplyvní



Antal Heizer (vľavo) a maďarský premiér Viktor OrbánFoto: SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) - Momentálne sme v jednoduchšej situácii, ako tomu bolo pred týždňom. V súvislosti s kritizovaným maďarským ...



Zdieľať
antal heizer Antal Heizer (vľavo) a maďarský premiér Viktor OrbánFoto: SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) - Momentálne sme v jednoduchšej situácii, ako tomu bolo pred týždňom. V súvislosti s kritizovaným maďarským mediálnym zákonom to v utorok na tlačovej konferencii pri prezentácii programu maďarského predsedníctva Rady Európskej únie v Bratislave uviedol veľvyslanec Maďarskej republiky na Slovensku Antal Heizer. Budapešť podľa neho dúfa, že tento "takzvaný konflikt" neovplyvní dobré vzťahy Maďarska so zástupcami médiami. Heizer zároveň potvrdil predchádzajúce vyhlásenia maďarského ministra zahraničných vecí Jánosa Martonyiho, že jeho krajina je v prípade jasných stanovísk a výhrad zo strany Európskej komisie ochotná a pripravená legislatívu modifikovať. Táto téma podľa neho nebude mať vplyv na maďarské predsedníctvo v Európskej únii a obe strany o tejto veci už intenzívne rokovali.


"Sporný maďarský mediálny zákon bol aj predmetom rozhovorov najvyšších predstaviteľov Európskej únie a Maďarska," potvrdila vedúca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrea Elscheková-Matisová. Rokovali o ňom predseda Európskej komisie José Manuel Barroso so svojim maďarským kolegom premiérom Viktorom Orbánom a takisto podpredsedníčka európskej komisie Neelie Kroesová s maďarským ministrom zahraničných vecí Martonyim 7. januára, keď celá komisia mala stretnutie s maďarskou vládou. "Komisia na tento zákon reagovala hneď po jeho prijatí 21. decembra," upozornila Elscheková-Matisová s tým, že komisia situáciu v Maďarsku pozorne sleduje. Ešte v decembri zaslala podpredsedníčka európskej komisie Kroesová svojmu maďarskému kolegovi list, v ktorom vyjadrila obavy ohľadom tohto zákona. "Čo Európska komisia sleduje, je súlad maďarského zákona s európskou smernicou o audiovizuálnych službách," dodala Elscheková-Matisová.

V Maďarsku začal 1. januára platiť kontroverzný mediálny zákon, na základe ktorého vznikne napríklad nový Národný mediálny a komunikačný úrad obsadený prevažne členmi vládnej strany Fidesz premiéra Orbána. Úrad bude dohliadať na všetky tlačové, elektronické a internetové médiá. Porušovateľom zákona bude hroziť pokuta do výšky 200 miliónov forintov (727 000 eur), čo môže byť pre niektoré médiá likvidačné. Týmto spôsobom sa má trestať "nevyvážené spravodajstvo", čo však v zákone nie je presne definované. Úrad zároveň môže novinárov donútiť prezradiť ich zdroj informácií, ak pôjde o záležitosť týkajúcu sa národnej bezpečnosti. Proti kontroverznej norme krátko po jej prijatí protestovali tak domáce, ako aj zahraničné médiá.

EÚ: Maďari chcú posilniť Európu a prekonať finančnú krízu

Mottom maďarského predsedníctva je silná Európa a prekonanie finančnej krízy. V utorok to na tlačovej konferencii pri prezentácii programu maďarského predsedníctva Rady Európskej únie v Bratislave uviedol veľvyslanec Maďarskej republiky na Slovensku Antal Heizer. Úspech predsedníctva v európskej únii je podľa veľvyslanca aj úspechom všetkých Európanov. Priority predsedníctva nadväzujú na priority predošlých dvoch predsedníckych krajín - Španielska a Belgicka a úspešne završujú pôsobenie takzvanej trojky, uistil Heizer.

"Musíme zabezpečiť to, aby sme boli v budúcnosti lepšie pripravení zvládať a predchádzať finančnej kríze," dodal. "A práve to dokáže iba silná Európa." Maďarsko sa bude sústreďovať na štyri základné priority. Prvým prioritným okruhom bude hospodársky rast, vytváranie pracovných miest a sociálna inklúzia. Druhou je budovanie silnejšej Európy prostredníctvom spoločných politík, za ktorou nasleduje priblíženie EÚ k svojim občanom. Budapešť sa tiež bude prednostne venovať "zodpovednému rozširovaniu" a "globálnym výzvam".

Budapešť si za cieľ postavila aj hľadanie celoeurópskeho východiska z pretrvávajúcej ekonomickej krízy. Maďarsko taktiež očakáva, že sa podarí zavŕšiť prístupové rokovania s Chorvátskom. Krajina plánuje presadiť začlenenie Rumunsko a Bulharsko do schengenského priestoru "čo najskôr, ako to bude len možné". Veľvyslanec Heizer zdôraznil plán Maďarska prispieť k integrácii Rómov a k boju proti chudobe detí. V tejto súvislosti bude Budapešť presadzovať prijatie Európskeho rámca pre integráciu Rómov.

Maďarské predsedníctvo má v pláne presvedčiť Brusel, aby implementoval výsledky posledného klimatického summitu v mexickom Cancúne Na pôde európskych inštitúcií sa bude snažiť presadiť najmä väčšiu zaangažovanosť členských štátov EÚ v boji proti klimatickým zmenám. Okrem boja proti globálnemu otepľovaniu sa krajina sústredí aj na upozorňovanie na dôležitosť prijímania preventívnych opatrení v súvislosti s povodňami a inými extrémnymi výčinmi počasia.

Maďarsko sa 1. januára ujalo polročného rotujúceho predsedníctva v Európskej únii, ktoré prebralo od Belgicka. Budapešť formálne prevzala predsedníctvo v EÚ 6. januára. Nasledujúci deň sa uskutočnilo spoločné zasadnutie Európskej komisie a maďarskej vlády, na ktorom eurokomisári odsúhlasili maďarské priority.

Maďarsko ukončí predsedníctvo v Európskej rade na konci júna. V júli ho potom prevezme ďalšia krajina stredoeurópskeho významu, Poľsko. Varšavským predsedníctvom sa zároveň otvorí aj pôsobenie novej trojky - Poľska, Dánska a Cypru. Trojica sa podľa veľvyslanca poľskej republiky na Slovensku Andrzeja Krawczyka už "intenzívne stretáva a rokuje o plánovaných prioritách". Medzi päticu plánov zaradili budúci predsedovia EÚ výstup spoločenstva z krízy, vzťahy únie s východnými krajinami, energetickú politiku, diskusiu o obrannej a bezpečnostnej politike a plánovanie nového európskeho rozpočtového rámca pre roky 2014 až 2020.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Osud baní v Siderite zostáva naďalej otázny
<< predchádzajúci článok
V Iráne zatkli 10 ľudí napojených na izraelský Mossad