Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

30. mája 2007

Headlineri Wilsonicu:



Koop, Nouvelle vague a Birdy Nam Nam



Zdieľať
KOOP
Nie sú ani teatrálni ani manieristickí, no napriek tomu si vyslovene pýtajú kulisu výpravného veľkofilmu. Také štyridsiate roky minulého storočia. Vianoce. Koop. Dvaja Švédi a dvaja Francúzi s partiou sa rozhodnú pre žúr v Karibiku. Na palube jachty sa hrá džez. Frajerský vibrafón, zohratá dychová sekcia, nekompromisne burácajúca rytmika bicích a kontrabasu. Šampanské a róby. Všetko je, ako má byť. Unavení slnkom a tancom sa výletníci nechávajú kolísať vlnami. V ich hudbe sú spomienky na niečo, čo sme nemohli zažiť. A predsa tú hudbu dôverne poznáme. Švédi Magnus, Oscar a ich priatelia vrátane najväčšej hviezdy – speváčky Yukimi Nagano. Hrajú, spievajú, samplujú, bavia sa. Možno i v ženských kostýmoch.
Platňu Waltz For Koop si kúpilo 160 000 poslucháčov…
 
NOUVELLE VAGUE
Aj Francúzi Marc a Oliver alias Nouvelle Vague odkazujú na minulosť, opäť však moderne, bez znakov spiatočníckej senilnosti. Hrajú to, čo vždy milovali. Punk, electro, novú romantiku. Po svojom, akusticky, no nie prázdne, s citom a so zmyslom pre humor. No future? Naopak, nová budúcnosť pre muziku minulosti, ktorú sem-tam povrchne a neprávom považujeme za to najhoršie v jej histórii. Počúvateľné či dokonca inšpirujúce osemdesiate roky? Znie to ako oxymoron? Vďaka Nouvelle Vague „osemdesiatky“ príjemne prekvapujú. Staré v novom kontexte.
 
 
 
BIRDY NAM NAM
Dj Kentaro, Kid Koala, Vadim a jeho Russian Percussions. To je len špička ľadovca, ktorý sa volá turntablism. Gramofón totiž nie je iba obyčajný jukebox, ale hudobný nástroj. Kto s ním vie pracovať, nie je o nič horší ako Dizzy Gilespie a Miles Davies s trúbkou či Ray Charles za klávesmi.
Umenie nie je otrokom nástroja a otrokmi ani náhodou nie sú štyria Francúzi Birdy Nam Nam.
Little Mike, DJ Pone, DJ Need a Crazy B sú virtuózi, ktorí prekročili hranice technického fetišizmu a dokážu s gramofónom a mixpultom robiť Hudbu. To ani náhodou nie je málo.
„Prvý boyband, ktorý sa rozhodol tvoriť hudbu gramofónmi,“ píšu vo svojom Myspace profile. Hranica medzi umením a šialenstvom je síce niekedy nejasná, no pri hraní Birdy Nam Nam sa už ani náhodou nedá vravieť o vykrádaní cudzích. Štvorica dokáže z hudobných výsekov postaviť vlastnú skladbu, niekedy hip-hop, inokedy nu jazz, drum’n’bass alebo breakbeat.
Pod týmto boybandom si nepredstavujte čosi medzi N’Sync a The Jackson Five! Birdy Nam Nam sú kvarteto chalanov s radosťou z toho, čo na pódiu stvárajú. Kiežby takých boybandov bolo viac!
 
Nouvelle Vague a Koop sa v Bratislave uvedú ako 8-členné kolektívy so silnými speváckymi esami a s bohatým nástrojovým obsadením vrátane marimby, congas/bongos a laptopov. Birdy Nam Nam pricestujú v kompletnej štvorici, vyzbrojení (200-kilovým!) arzenálom gramcov a mixov.
 
Pozrite si videá alebo si vypočujte hudbu na www.wilsonic.sk

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Wilsonic: nové tváre českej a slovenskej scény (25. 5. 2007)
 Dvojdňový festival za cenu koncertu (24. 5. 2007)
 Wilsonic ako hlavný bratislavský hudobný festival (22. 5. 2007)
 The Heritage Orchestra (18. 5. 2007)
 Bratislava počas Wilsonicu ožije hudbou (15. 5. 2007)
 micro.Wilsonic: milujeme hudbu (7. 1. 2007)



nasledujúci článok >>
Britney Spears priznala, že v poslednom období bola stratená
<< predchádzajúci článok
Cameron Diaz nemá rada plastické operácie