Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

08. septembra 2005

Hazard s hlasivkami sa nevypláca



Strata hlasu nemusí byť iba dôsledok zápalu hlasiviek.



Zdieľať
  Pre Janu bol jej hlas pracovným nástrojom. Žiaci na prvom stupni dajú poriadne zabrať, a tak si na občasné bolesti hrdla a zachrípnutie už dávno zvykla.  K lekárovi sa rozhodla ísť až keď pribudli problémy s hltaním a dýchavičnosť. Rutinná prehliadka naštartovala sled udalostí: nemocnicu, operáciu a dlhú rekonvalescenciu. Dnes je už Jana opäť doma. Učenie vymenila za prácu v agentúre, jej hlas je o niečo hrubší, no manžel a deti sú radi, že sa im vôbec vrátila.
Viac ako 10 percent obyvateľov Európskej únie prekonalo počas svojho života dočasnú alebo dlhodobú stratu hlasu. Laryngitída, epiglotitída, faryngitída, Reinkeho edém, rakovina hrtanu... Ochorenia hlasiviek sa delia v prvom rade na chronické a akútne. Medzi chronické patria: uzlíky, polypy hlasiviek, Reinkeho edém a parézy hlasiviek. „Dysfónia je porucha hlasu. Pri atrofických zápaloch ostáva počas rozprávania medzi hlasivkami štrbina a intenzita hlasu sa zmení. Uzlík vzniká pri opakovaných zápaloch hrtana a pri nadmernej záťaži. Hlasivka vytvorí na svojom okraji nadbytočné tkanivo - uzlík. Epiglotitída, t.j. zápal hltanovej príchlopky, patrí medzi závažné ochorenia. Prejavuje sa pocitom cudzieho telesa v hrdle, sťaženým hltaním a problémom s dýchaním. Pokiaľ sú u pacienta prítomné všetky príznaky, mal by ihneď vyhľadať lekára. Epiglottis sa totiž môže zduriť do takej miery,  že pacienta udusí,“ upozorňuje otorinolaryngologička MUDr. Jarmila Vavreková  a dodáva: „Osobitnú kapitolu chronických ochorení tvoria aj Reinkeho edémy - zhrubnutie jednej, respektíve obidvoch hlasiviek. Postihuje najčastejšie fajčiarov. Parézy hlasiviek, čiže ochrnutie hlasiviek, sa objavujú najmä po operáciách krku, pri nádore, ochorení štítnej žľazy a pažeráka. Hlasivka je pre ochrnutie nervu úplne alebo čiastočne nepohyblivá.
Treba si uvedomiť, že za posledné obdobie bol na Slovensku zaznamenaný percentuálny nárast ochorení štítnej žľazy a práve s ňou sa často parézy spájajú. Chronické ochorenia hlasiviek postihujú najviac, pokiaľ vychádzam z vlastnej praxe, ženy od 20 do 40 rokov. Sprevádza ich zmena intenzity  a sfarbenia hlasu. Delia sa na tri podskupiny: 1. benígne - nenádorové, 2. prekancerózne - prechodové a 3. malígne, t.j. rakovinové. Do prechodového stupňa patrí aj Reinkeho edém. Na jeho odstránenie je nevyhnutný chirurgický zákrok.“
Spúšťače akútneho ochorenia hlasiviek sú väčšinou prechladnutie, viróza, klimatizácia a vdychovanie toxických látok. Ako prvá pomoc sa osvedčil hlasový pokoj, domáce liečenie, vitamíny a preparáty na báze panthenolu. Ak sa ani po dvoch dňoch zachrípnutie a problémy s prechladnutím nezmiernia, je dobré navštíviť lekára. Doktorka  Vavreková vystríha: „Pokiaľ túto starostlivosť zanedbáte, hrozí vám zhrubnutie hlasiviek, tvorba uzlíkov, v krajnom prípade dočasná alebo trvalá strata hlasu. Osobitnú kapitolu tvoria nádorové ochorenia. Včasná diagnóza môže pacientovi zachrániť život.“  Najväčšiu dispozíciu k ochoreniu hlasiviek majú už tradične povolania: učiteľ, spevák, moderátor, herec... Jarmila Vavreková vysvetľuje: „Je to pochopiteľné. Najmä u učiteľov. Ich hlas nebýva profesionálne školený do takej miery, ako je to u moderátorov a spevákov. Napriek tomu sú nútení ho zaťažovať. Najmä po prázdninách, keď by si mali dávať obzvlášť veľký pozor. Najkritickejší je prvý mesiac. Deti sú plné energie a hlasivky si odvykli od záťaže. Upokojiť a prekričať žiakov nie je jednoduché. Nemali by preto zabúdať na hlasovú hygienu a posilňovanie hlasiviek. Jedine tak sa vyhnú trvalému postihnutiu.“

Špecialisti odporúčajú

- Neštylizujte svoj hlas do hladiny a tóniny, ktoré mu nie sú vlastné.
- Snažte sa čo najmenej kričať. V hlučnom prostredí obmedzte hlasový prejav na minimum.
- Ak vás profesia núti používať svoj hlas často, dodržte pravidlo 60/10. Po hodine rozprávania alebo spevu doprajte svojim hlasivkám desaťminútový pokoj - mlčte.
- Spite sedem až osem hodín denne.
- Často a veľa pite vodu. Vaše hlasivky budú dostatočne hydratované.
- Snažte sa nefajčiť. Svoj pobyt v zafajčenej miestnosti obmedzte na minimum.
- Vyhýbajte sa sýtenej minerálke a ostrým pálivým jedlám.
- Len čo pocítite príznaky preťaženia alebo ochorenia hlasiviek, prepnite na šetriaci hlasový režim.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Aj profesionáli si chránia hlas
<< predchádzajúci článok
Julius Meinl balí kufre

Hazard s hlasivkami sa nevypláca - diskusné fórum čitateľov

poradenie18.3. 15:41:05