Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. decembra 2005

Havelka: SARIO je trafika



Jan Amos Havelka už nepôsobí ako krízový manažér v Slovenskej agentúre pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).



Zdieľať
Havelka je Slovák, ktorý zakladal Czechinvest - českú vládnu agentúru na podporu investícií. Dvakrát sa pod jeho vedením stala najúspešnejšou spomedzi európskej konkurencie. Vtedy ešte novovymenovaný minister hospodárstva Jirko Malchárek ho koncom októbra zavolal. Bolo treba urobiť poriadky v SARIO. Podľa jeho vlastných slov bolo prirodzené, že pozvanie prijal - Slovensku je veľa dlžný. Pôvodne vravel, že ako krízový manažér tu bude účinkovať najviac rok. Nebojí sa nazývať veci pravými menami - SARIO je podľa neho politická trafika a jeho riaditeľov ministri dosadzujú, keď vyhodia predchádzajúcich.
Neubehli však ani dva mesiace a  Havelka je naspäť v Prahe. Slovenská byrokracia dokázala klásť naozaj tuhý odpor. ťo na tom, že investori sa radšej agentúre, a teda aj celému Slovensku, vyhnú.

SARIO je politická trafika

Jan Amos Havelka je Slovák. Zakladal však Czechinvest - českú vládnu agentúru na podporu investícií, ktorá sa pod jeho vedením stala jednou z najúspešnejších v Európe. Minister hospodárstva Jirko Malchárek ho koncom októbra zavolal, aby prišiel zreformovať Slovenskú agentúru pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Teraz sa však J. Havelka vracia do Prahy.

Prečo ste odišli z agentúry SARIO?
- Lebo sa nepodarilo podpísať mandátnu dohodu medzi agentúrou a mnou.
Čo malo byť obsahom mandátnej dohody? Aké kompetencie ste očakávali a nedostali?
- Spor bol o tom, či vôbec mám mať mandát krízového vedenia SARIO. Vedenie agentúry zastávalo názor, že budú využívať moje služby v pozícii odborného poradcu. Problém je v tom, že objednávku na krízový manažment a reformy s ním spojené zadáva majiteľ alebo zriaďovateľ spoločnosti. Deje sa to práve vtedy, keď bežný manažment zlyháva. Návrhy odborného poradcu netreba akceptovať, krízový štáb, naopak, preberá všetky kompetencie a zodpovednoť.
Ako zareagoval minister hospodárstva Malchárek, ktorý vás pozval reformovať SARIO, na vaše odstúpenie?
- Neviem, čo si pán minister myslel. Pozýval ma sem s tým, že budem šéf krízového tímu. Napísal vedeniu agentúry list, v ktorom im to oznámil, ale v závere listu stálo, že som odborný konzultant. SARIO si teda vybralo to, k čomu malo bližšie. Ministerstvo hospodárstva sa od celého sporu dištancovalo s tým, že poveriť ma vedením krízového tímu má práve generálny riaditeľ SARIO. Dalo sa však čakať, že to neurobí. Išiel by proti svojej autorite.
O SARIO ste sa vyjadrili, že je to politická trafika...
- Ako inak to nazvať? Za päť rokov existencie agentúry v nej bolo 7 generálnych alebo poverených riaditeľov. Neviem o ministrovi hospodárstva, ktorý by nevyhodil dovtedajšieho riaditeľa a nedosadil si nového. Aj preto bol prioritný cieľ reforiem v SARIO odpolitizovať ho. Preto zavolali mňa, človeka zvonku. Bol som imúnny voči tlakom zhora, zdola, sprava, zľava. Na odpolitizovanie však nebola dostatočná vôľa všetkých zúčastnených strán.
Dajú sa vyčísliť dôsledky pretrvávajúcej krízy v investičnej agentúre?
- Kvantifikovať sa to nedá, ide o „mäkké“ záležitosti. Nie je však dobrý signál, že sa kríza v tejto agentúre, ktorá má získavať zahraničné investície, predlžuje. Treba si však uvedomiť dosahy na dôveru ľudí. Mnoho pracovníkov agentúry je talentovaných a múdrych. Zvažujú odchod. Problémy SARIO sú však aj signál pre investorov. Radšej, ako by mali komunikovať s partnermi, ktorí sú v kríze, si vyberú inú agentúru v susedstve. To však už nebude na Slovensku.

(hll, foto archív)
Vojtech Hollan


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
BAE Systems vyhrali tender, Slováci zaplatia miliardy
<< predchádzajúci článok
Žiadate o úver? Najprv si spočítajte svoje príjmy.