Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. decembra 2018

Havarijnému stavu pamiatok pomôže finančná rezerva ministerky kultúry



Na snímke ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková.



Zdieľať
Na snímke ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková. Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 5. decembra (TASR) – V rozpočtovej kapitole Ministerstva kultúry (MK) SR sa do budúcnosti bude tvoriť finančná rezerva ministerky kultúry pre riešenie havarijných stavov kultúrnych pamiatok. Opatrenie je súčasťou národnej stratégie ochrany pamiatkového fondu a jeho akčného plánu do roku 2020. Návrh akčného plánu schválila vláda na svojom stredajšom rokovaní.


Ako materiál ďalej ozrejmuje, z „finančnej rezervy by mohla byť pokrytá aktuálna absencia rezervných prostriedkov na nevyhnutný operatívny zásah a taktiež absencia prostriedkov na náhradný výkon rozhodnutí krajských pamiatkových úradov, resp. stavebných úradov v prípadoch bezprostredného ohrozenia kultúrnych pamiatok“. Nadväzujúcim opatrením by malo byť tiež vytvorenie špeciálneho podprogramu v rámci dotačného programu Obnovme si svoj dom. Jeho výzva bude neustále otvorená pre prípady náhlych havárií na kultúrnych pamiatkach,“ vysvetľuje rezort.

Schválený akčný plán poukazuje na nevyhnutnosť zvýšiť finančné prostriedky určené na obnovu kultúrneho dedičstva v dotačnom programe Obnovme si svoj dom, ministerstvo v tejto súvislosti konštatuje, že zdroje, ktoré sú k dispozícii v dotačnom programe sú niekoľkonásobne nižšie, ako je každoročne požadovaná dotácia. Argumentuje aj príkladom z roku 2017, keď napríklad v podprograme Obnova kultúrnych pamiatok bola celková požadovaná dotácia 21.858.590 eur, zatiaľ čo disponibilné finančné zdroje predstavovali 4.181.355 eur.

Akčný plán ochrany pamiatkového fondu na roky 2018 - 2020 ráta i so zlepšením komunikačnej stratégie v oblasti ochrany pamiatok. "Vzhľadom na negatívny postoj verejnosti ku vlastníctvu kultúrnej pamiatky je nevyhnutné zlepšiť komunikáciu v tejto oblasti, zmeniť doterajšie komunikačné nástroje a neignorovať potreby súčasných používateľov, ktorí sa opakovane sťažujú na prílišné zaťaženie starostlivosti o kultúrnu pamiatku,“ uvádza MK, upozorňujúc, že dve tretiny kultúrnych pamiatok sú vo vlastníctve mimo verejnej správy. "Len proaktivita majiteľov môže v konečnom dôsledku úspešne zaručiť úspešnú ochranu a obnovu pamiatok,“ zdôrazňuje rezort kultúry.

Do roku 2020 je cieľom taktiež pripraviť komplexné legislatívne riešenie starostlivosti o hradné ruiny vrátane ich správy a následného zamerania a zápisu do katastra nehnuteľností. "Podobne ako v prípadoch iných kultúrnych pamiatok je potrebné za správcu určiť príslušnú obec, prípadne občianske združenie, ktoré sa už dlhodobo venuje obnove daného hradu," dodáva ministerstvo.

Merateľným opatrením v rámci akčného plánu je takisto dokončenie obnovy objektu na Cukrovej ulici v Trnave pre potreby depozitára na uloženie archeologických nálezov a vytipovanie ďalších dvoch vhodných objektov pre tento účel na strednom a východnom Slovensku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Polícia vyšetruje streľbu pred bratislavským nákupným centrom
<< predchádzajúci článok
OČAKÁVAME NAŽIVO: TK koaličných lídrov