Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

29. júla 2017

Harry Mulisch bol dlhodobým adeptom na Nobelovu cenu za literatúru



Svetoznámy holandský spisovateľ Harry Mulisch patril medzi najuznávanejších európskych autorov obdobia po druhej svetovej vojne. Dnes by sa dožil 90 ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - Jana Vodnáková
Haarlem/Bratislava 29. júla (TASR) - Svetoznámy holandský spisovateľ Harry Mulisch patril medzi najuznávanejších európskych autorov obdobia po druhej svetovej vojne. Dnes by sa dožil 90 rokov.


Spolu s Willemom Frederikom Hermansom a Gerardom Reveom tvoril Mulisch tzv. veľkú trojku povojnovej holandskej literatúry. Za vrchol jeho tvorby je považovaný román Objavenie neba (De ontdekking van de hemel, 1992; v slovenčine vydal SLOVART, 2006).

Harry Mulisch sa narodil 29. júla 1927 v holandskom meste Haarlem ako potomok bývalého rakúskeho dôstojníka a nemeckej židovky. Dielo budúceho spisovateľa tak ovplyvnila neobvyklá konštelácia z jeho súkromia v súvislosti s otcovým podielom na spravovaní konfiškovaného židovského majetku a prenasledovaním matky kvôli jej pôvodu v rovnakom období.

Velikán holandskej literatúry sa zaradil medzi renomovaných európskych autorov, jeho meno dlhodobo patrilo medzi adeptov na Nobelovu cenu za literatúru. Spájajúcou témou Mulischových diel, v ktorých sa prejavuje súcit, irónia, bezodná fantázia, životná múdrosť, melanchólia i rozhorčenie nad fašizmom, je vzájomný vzťah medzi symbolikou a analýzou skutočnosti. Spisovateľ sa pomocou svojho magicko-mýtického životného názoru snažil odhaliť systém, ktorý je základom ľudského jednania.

Autor, ktorého knihy preložili do viac ako troch desiatok jazykov planéty, zanechal rozsiahle dielo, súčasťou ktorého sú nielen romány a novely, ale aj básne, eseje, drámy, ba aj operné libretá. V roku 1982 vydal Mulisch novelu De Aanslag (Atentát), podľa ktorej vznikla rovnomenná dráma (De Aanslag, 1986) ocenená v roku 1987 Oscarom v kategórii Najlepší cudzojazyčný film.

Z významných diel Harryho Mulischa prečnieva nad všetkými filozoficko-mystická spoločenská kronika De ontdekking van de hemel (Objavenie neba, 1992), ktorú v ankete čitateľov vyhlásili za najlepšie holandské literárne dielo všetkých čias. Táto práca sa stretla s mimoriadnym ohlasom i za hranicami krajiny tulipánov. V knihe Siegfried (2001) sa autor zaoberal otázkou, ako je možné, že Nemci natoľko podľahli charizme nacistického vodcu Adolfa Hitlera. Holandský literát sa svojho času zaskvel aj ako politický spravodajca z procesu s Adolfom Eichmannom v Jeruzaleme (1961).

Uznávaný Harry Mulisch získal v uplynulom viac ako polstoročí celý rad rôznych ocenení, a to nielen doma, ale aj v zahraničí. Medzi tie najvýznamnejšie patria Cena Anny Frankovej (1957), Holandská štátna cena za literatúru (1978), Cena Jeana Moneta za európsku literatúru, či nemecký Spolkový kríž za zásluhy I. triedy, ktorý mu v roku 2002 udelili za jeho počiny v záujme zmierenia medzi Nemcami a Holanďanmi, alebo talianska cena Il premio Nonino (2007).

Spisovateľ Harry Mulisch zomrel 30. októbra 2010 v holandskom Amsterdame. Vo veku 83 rokov prehral svoj boj s nádorovým ochorením.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V rúre žila 60 rokov. Ženu s obrnou držali pri živote 'železné pľúca'
<< predchádzajúci článok
Banská Bystrica žije hip-hopom, odštartoval festival The Legits Blast