Ministerstvo spravodlivosti SR neuvažuje o žiadnej právnej úprave, ktorá by umožnila uzatváranie manželstiev medzi osobami rovnakého pohlavia. Šéf rezortu spravodlivosti Štefan Harabin, ktorý je na ...
BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Ministerstvo spravodlivosti SR neuvažuje o žiadnej právnej úprave, ktorá by umožnila uzatváranie manželstiev medzi osobami rovnakého pohlavia. Šéf rezortu spravodlivosti Štefan Harabin, ktorý je na dvojdňovej návšteve Vatikánu, to povedal na dnešnom stretnutí s arcibiskupom Raymondom Leo Burkem, prefektom Najvyššieho tribunálu Apoštolskej signatúry. Agentúru SITA o tom informoval hovorca rezortu spravodlivosti Michal Jurči. Okrem problému rozvodovosti a legislatívnych úprav na posilnenie postavenia rodiny v spoločnosti riešili tiež otázku usporiadania majetkových pomerov manželov - predmanželských zmlúv, dodal hovorca. "Ministerstvo spravodlivosti sa bude snažiť nájsť konsenzus. V žiadnom prípade nebudeme pretláčať úpravu, ktorá by bola proti cirkvi a mohla by ešte viac zvýšiť už aj tak v súčasnosti vysoký stav rozvodovosti,“ konštatoval Harabin.
Téma predmanželských zmlúv dominovala aj na stretnutí ministra so sekretárom Svätej stolice pre vzťahy so štátmi Mons. Dominikom Mambertim. Ten povedal, že v katolíckej cirkvi je prijateľné iba také riešenie, ktoré v žiadnom prípade nenavádza k rozvodovosti. "Je pre nás dôležité nájsť také riešenie, aby boli všetky strany spokojné,“ uviedol minister. Štátny sekretár víta ministrovu ochotu diskutovať o tejto otázke a tiež jeho postoj, že nechce ísť proti záujmom spoločnosti a že rezort spravodlivosti nepracuje na návrhu, ktorý by eventuálne mohol navodzovať dojem nabádania k rozvodovosti.
Harabin sa stretol aj s predsedom Ústavného súdu Talianska Francom Bilem. Taliansky ústavný súd sa rovnako ako slovenský musel zaoberať zákonom o preukazovaní pôvodu majetku. Konštatoval, že úprava bola protiústavná, nakoľko porušovala prezumpciu neviny. Bilem sa zaujímal o postavenie Ústavného súdu SR. V Taliansku sa občan nemôže priamo obrátiť na ústavný súd, ale musí tak urobiť príslušný sudca všeobecného súdu. Harabin sa s Bilem zhodol na potrebe zachovania absolútnej nezávislosti súdov, sudcovia musia svoje povinnosti plniť zodpovedne a snažiť sa prerokúvať prípady v primeranom, čo najkratšom, čase. Predseda talianskeho ústavného súdu informoval, že v Taliansku sa uskutočnili rozsiahle práce na objektívne zistenie optimálnej zaťaženosti sudcu, teda za aký čas a koľko prípadov je sudca schopný vyriešiť pri rešpektovaní osobitosti každého prípadu. Rozhodovacia činnosť súdov by mala byť kvalitná a v zmysle štrasburských predpisov.
SITA