12. januára 2009

Hantuchová v Sydney hladko do 2. kola, Cibulková platila daň

Sedem dní po inkasovaní nepopulárneho "kanára“ od Talianky Sary Erraniovej v Brisbane slovenská tenistka Daniela Hantuchová rovnakým výsledkom sama nedala šancu inej svojej súperke. V pondelňajšom ...

SYDNEY 12. januára (WEBNOVINY) - Sedem dní po inkasovaní nepopulárneho "kanára“ od Talianky Sary Erraniovej v Brisbane slovenská tenistka Daniela Hantuchová rovnakým výsledkom sama nedala šancu inej svojej súperke. V pondelňajšom stretnutí 1. kola hlavnej súťaže dvojhry na turnaji WTA Tour Medibank International v Sydney (dotácia 600 000 USD, tvrdý povrch Plexicushion vonku) zdolala takisto nenasadenú českú kvalifikantku Kláru Zakopalovú za 67 minút hladko 6:3, 6:0. Dominika Cibulková naopak tri dni po triumfe s Dominikom Hrbatým na Hopmanovom pohári v austrálskom Perthe zaplatila daň za vypätie z úvodu roka a v Sydney ako nenasadená podľahla Dánke Caroline Wozniackej za 69 minút jednoznačne 1:6, 2:6.

Dvadsaťpäťročná popradská rodáčka Hantuchová, 21. vo svetovom rebríčku, prehrávala so 72. ženou renkingu Zakopalovou, za slobodna Koukalovou, 0:2 - z nasledujúcich 13 gemov si však pripísala 12. Dvadsaťšesťročná Pražanka, v minulosti aj 27. v počítačovom poradí, už len znižovala na 3:5. V druhom sete trvajúcom 24 minút získala len 10 fiftínov.

"Som veľmi rada, že sa mi tento zápas vydaril. Po minulom týždni som určite mala čo naprávať," skonštatovala Daniela Hantuchová pre agentúru SITA a dodala: "Konečne sa prejavilo natrénované. Začiatok síce bol z mojej strany trochu nervózny, ale postupne som získala kontrolu. V druhom sete som si už na dvorci robila, čo som chcela. Okrem postupu ma teší najmä to, že som urobila na moje pomery až nevídane málo chýb."

Od tejto sezóny už Albertom Portasom namiesto Angela Giméneza vedená Hantuchová si v osemfinálovom 2. kole v dejisku OH 2000 zmeria sily s Poľkou Agnieszkou Radwanskou (10. v dlhodobom hodnotení), proti ktorej má štatistiku 1:1. Devätnásťročnú Krakovčanku zdolala vlani vo štvrťfinále Australian Open v Melbourne 6:2, 6:2, čím sa jej revanšovala za zürišskú prehru 3:6, 3:6 zo sklonku sezóny 2007. "Bude to nepochybne veľmi ťažký zápas a vhodný test v úvode sezóny. Budem sa musieť dobre hýbať. Samozrejme, že si spomínam na vlaňajšie štvrťfinále proti Radwanskej na Australian Open - bol to jeden z mojich najlepších výkonov," vyhlásila Hantuchová.
Zaujímavosťou je, že víťazka troch podujatí na hlavnom profesionálnom okruhu Hantuchová na predchádzajúcich troch ročníkoch tohto podujatia v Sydney bez výnimky podľahla Češke Nicole Vaidišovej, teraz však jej krajanke nedovolila nadviazať na tradíciu z miestnych postfederálnych duelov.

Držiteľka kompletnej zbierky titulov z grandslamových mixov Hantuchová štartuje v Olympic Parku po deviaty raz a pokúsi sa predbežne aspoň vyrovnať svoje maximum v podobe štvrťfinálovej účasti z rokov 2003 a 2006.

Vo štvorhre spolu s Japonkou Ai Sugijamovou v nedeľu podľahli v 1. kole česko-americkému páru Květa Peschkeová, Lisa Raymondová tesne 2:6, 6:4, 9:11 (zápasový tajbrejk). "Napriek prehre mám dobrý pocit. Obe dvojice zahrali super. V zápasovom tajbrejku sme sa dotiahli tuším z nula šesť či sedem, napokon to však predsa len nevyšlo. S Ai budeme hrať aj v Melbourne a už sa na to veľmi teším - pomerne nám to ide," uviedla Hantuchová.

Hantuchová naposledy triumfovala 6:0 presne 22. októbra 2008 v Luxemburgu nad Nemkou Sabine Lisickou, ktorej vtedy v druhom sete povolila dva gemy. Proti Zakopalovej teraz aj s jedným juniorským bratislavským súbojom má skóre 2:0. V sezóne 2005 ju zdolala v hale v Linzi 6:4, 6:7 (4), 7:6 (9), hoci v tajbrejku tretieho setu prehrávala 2:5.

Devätnásťročná z Piešťan pochádzajúca Bratislavčanka Cibulková, 19. vo svetovom rebríčku, nebola zrejme najmä pod vplyvom okolností pre 18-ročnú dvanástku renkingu Wozniackú - v dejisku OH 2000 osmičku podujatia - rovnocennou súperkou.

"Veľa sa k tomu zápasu ani nedá povedať. Z mojej strany to bol absolútne slabý výkon. Hralo sa mi zle, cítila som sa unavene a najmä sú tu úplne iné podmienky ako v Perthe tým, že sa hrá vonku. Musím teraz riadne potrénovať na Melbourne,“ uviedla Dominika Cibulková pre agentúru SITA.
V úvodnom sete získala len 11 fiftínov v porovnaní s 26, pričom iba 2 pri vlastnom podaní, ktoré stratila trikrát. Gem si vybojovala brejkom na 1:4, už sa však nepozviechala.

V druhej časti odskočila 18-ročná severanka s poľskými koreňmi Wozniacká brejkom na 1:0, potvrdila na nulu, ako returnujúca zvýšila na 3:0, hoci prehrávala 0:30, a potom už nasledovali len viaceré drobné záblesky nádeje pre zverenkyňu Vladimíra Plátenika: vo štvrtom geme Slovenka vyrovnala na príjme z 0:40 na zhodu a to isté sa jej podarilo v šiestej hre z 15:40, napokon sa však ani nedostala k brejkbalu. Za stavu 1:5 Cibulková odvrátila tri mečbaly, z nich dva v rade, a v ôsmom geme ďalšie dve takéto hrozby, tretiu - celkovo šiestu - však už nie. Dovedna si pripísala 36 loptičiek, súperka 61. Pri vlastnom prvom servise putovalo na Slovenkino konto len 43% bodov a po druhom dokonca iba 17%. Zákonitým vyústením bolo päť inkasovaných brejkov.
Cibulková vlani na tomto turnaji ako 49. v renkingu zvládla kvalifikáciu, ale v 1. kole hlavnej súťaže prehrala v tajbrejku tretieho setu s Estónkou Kaiou Kanepiovou.

Finalistka vlaňajších turnajov v Amelia Island a Montreale Cibulková prehráva v bilancii zo vzájomných súbojov s Wozniackou 2:3 vrátane juniorského obdobia. V seniorskom veku mala nad rodáčkou z Odense navrch predvlani v Pekingu (6:0, 6:7 /5/, 6:1), zatiaľ čo minulý rok v New Havene odstúpila po prvom sete (6:7 /7/) pre celkovú nevoľnosť. Viedla vtedy 3:1 a 30:0 na príjme, 4:3 a 30:0 ako podávajúca, ale aj 7:6 a servis v tajbrejku. Zhodou okolností v New Havene ona bola osmičkou „pavúka“ a držiteľka 3 titulov z úrovne WTA Tour Wozniacká nenasadená. Osem dní pred vystúpením v americkom Connecticute hrala Cibulková v osemfinále OH v čínskej metropole v časovom pásme rozdielnom o 12 hodín. Teraz letela do Sydney v sobotu veľmi skoro ráno miestneho času a okamžite prechádzala z halových podmienok do exteriéru. Navyše, v perthskom finále proti Ruske Dinare Safinovej mala drobné ťažkosti svalového typu. Najbližšie sa predstaví až na Australian Open v Melbourne.

Wozniacká si v osemfinálovom 2. kole v Sydney zmeria sily s britskou kvalifikantkou Melanie Southovou (110.).

Daniela Hantuchová (SR) - Klára Zakopalová (ČR) 6:3, 6:0
Caroline Wozniacká (8-Dán.) - Dominika Cibulková (SR) 6:1, 6:2