Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. decembra 2016

Hanobenie prezidenta Azerbajdžanu na internete budú trestať



Na snímke pápež František (v pozadí) a azerbajdžanský prezident Ilham Alijev (v popredí).



Zdieľať
Na snímke pápež František (v pozadí) a azerbajdžanský prezident Ilham Alijev (v popredí). Foto: TASR AP
Baku 1. decembra (TASR) - Azerbajdžanský parlament schválil v stredu pozmeňujúci návrh zákona, na základe ktorého bude hanobenie prezidenta užívateľmi internetu trestným činom a páchateľ dostane pokutu a trest odňatia slobody.


Keďže sú takmer všetky tradičné médiá v krajine pod prísnou kontrolou vlády, sociálne siete sa stali prostredím, kde obyvatelia vyjadrujú kritické názory na rôzne problémy, píše agentúra Reuters.

Jednou z aktuálnych ťažkostí, ktorým táto stredoázijská krajina čelí, je úpadok hospodárstva následkom globálneho poklesu cien ropy a s tým súvisiaca devalvácia štátnej meny - azerbajdžanského manatu.

Hoci Azerbajdžan kriminalizoval očierňovanie na internete už pred troma rokmi, čo viedlo k tomu, že množstvo ľudí začalo používať falošné mená a kontá, daný zákon prezidenta špeciálne neuvádzal.

Poslanci však teraz prijali novelizáciu, ktorá ukladá osobám znevažujúcim hlavu štátu online pokutu vo výške do 1500 manatov (v prepočte 820 eur) a pobyt za mrežami v trvaní až do troch rokov.

Stíhateľné budú pritom aj prípady komentárov, ktoré páchatelia zverejnia pod pseudonymom či falošným účtom. Ľudskoprávne skupiny obviňujú vedenie krajiny z obmedzovania slobody prejavu obyvateľstva.

Úradujúcim azerbajdžanským prezidentom je Ilham Alijev, ktorý stojí na čele štátu od roku 2003. Je synom zosnulého Hejdara Alijeva, ktorý bol prezidentom krajiny predchádzajúcich desať rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ženy proti Trumpovi vo Washingtone zorganizovali pochod
<< predchádzajúci článok
OSN: Strany sýrskeho konfliktu ignorujú medzinárodné vojnové právo