Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. októbra 2016

HAMÁČEK: Parlamenty by sa mali naučiť využívať právomoci, ktoré majú



Na snímke predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Jan Hamáček.



Zdieľať
Na snímke predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Jan Hamáček. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 7. októbra (TASR) - Národné parlamenty by sa mali naučiť využívať právomoci, ktoré vo vzťahu k EÚ majú. Počas príchodu na pracovnú časť neformálneho parlamentného summitu v Bratislave to vyhlásil predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Jan Hamáček.


Politik odpovedal na otázku, či by mali mať parlamenty krajín EÚ dôležitejšiu úlohu pri rozhodovaní o európskej legislatíve. "Tak, ako je to nastavené v súčasnom období, tak je to v poriadku, kompetencie sú vyvážené. Je to najmä o vyššej miere koordinácie medzi parlamentmi," povedal Hamáček.

Šéf českej Poslaneckej snemovne považuje národné parlamenty za kľúčové pri rozhodovaní o veľa veciach. "Napríklad o rozpočtoch. Ak chceme posilňovať bezpečnosť a navyšovať prostriedky, práve parlamenty sú tie, ktoré môžu pridať bezpečnostným silám či armáde. Debata je dôležitá a ja očakávam veľmi zaujímavú diskusiu," uviedol.

Hamáček sa nevyhol ani nastaveniu rokovacieho poriadku v českom parlamente, keďže ten slovenský sa bude meniť aj z dôvodu nevhodného oblečenia poslancov či používania transparentov. "Náš rokovací poriadok neupravuje oblečenie poslancov. Stalo sa v minulosti, že poslanci chceli upozorniť na nejaký problém, tak prišli v tričku alebo rozvinuli transparent, ale nikdy to neprekročilo hranice tak, aby si to vyžadovalo zmenu rokovacieho poriadku. Je to vždy na jednotlivých poslancoch a ich prístupe k veci," uzavrel Hamáček.

Summit zvolal predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS). Zúčastňuje sa na ňom viac ako 20 šéfov národných parlamentov vrátane predsedu Európskeho parlamentu Martina Schulza. Dnešná pracovná časť summitu bude venovaná výzvam, ktorým čelí únia. Predsedovia majú hovoriť o súčasných problémoch v otázke európskej jednoty a o prekonávaní odstupu medzi EÚ a jej občanmi. Diskutovať majú aj o vnútornej kohézii EÚ a globálne angažovanej Európe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Autá v uliciach Žiaru nad Hronom nahradili stánky
<< predchádzajúci článok
Benzíny a LPG zlacneli, ceny nafty vzrástli