Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júla 2019

Haag: Mäsiara z Bosny Mladiča nakrátko hospitalizovali



Na archívnej snímke Ratko Mladič.



Zdieľať
Na archívnej snímke Ratko Mladič. Foto: TASR/AP
Belehrad 12. júla (TASR) - Bývalého lídra bosnianskosrbskej armády Ratka Mladiča, odsúdeného na doživotie za vojnové zločiny a genocídu, tento týždeň nakrátko hospitalizovali. Pre tlačovú agentúru AFP to uviedol v piatok jeho syn.


Mladič, ktorý sa odvolal proti svojmu odsúdeniu tribunálom OSN v súvislosti s bosnianskou občianskou vojnou z 90. rokov, má po niekoľkých mŕtviciach chatrné zdravie. Jeho syn Darko Mladič uviedol, že 76-ročný otec sa necítil dobre vo štvrtok, keď ho prišla do väzenia navštíviť manželka.

"Lekár ho vyšetril a následne ho hospitalizovali," povedal Mladič mladší. Dodal, že jeho otec sa cítil v piatok už lepšie a vrátil sa do svojej cely v holandskom Haagu.

Mladič býva prezývaný "Mäsiar z Bosny" pre úlohu svojich bosnianskosrbských jednotiek počas občianskej vojny, ktorá si vyžiadala 100.000 mŕtvych a viac než milión vnútorne vysídlených.

Mladiča zadržali v roku 2011 a Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) ho v roku 2017 odsúdil za vojnové zločiny a genocídu, predovšetkým za vraždu viac než 8000 moslimských mužov a chlapcov v Srebrenici z roku 1995. Mladič sa proti tomuto verdiktu vlani v marci odvolal a prípad je stále otvorený.

"Nemôžme komentovať zdravotný stav väzňov, pretože tieto informácie sú dôverné," uviedla Helena Egglestonová, hovorkyňa Medzinárodného zvyškového mechanizmu pre trestné tribunály (IRMCT).

Tisíce ľudí sa vo štvrtok v Bosne zúčastnili na spomienkovom podujatí venovanom 24. výročiu masakry v Srebrenici, najhoršom vraždení na európskej pôde od druhej svetovej vojny.

Pozostalí boli medzi zúčastnenými na pamätnom mieste, ktoré zahŕňa i pohrebisko 33 novoidentifikovaných obetí masakry z 11. - 22. júla 1995. Vyše 1000 osôb je v súvislosti s týmto masakrom počas bosnianskej občianskej vojny stále nezvestných.

Hoci bola masakra v Srebrenici označená medzinárodnými súdmi za genocídu, srbskí i bosnianskosrbskí predstavitelia odmietajú používať tento termín. Ani jedna strana nevyslala na štvrtkové podujatie svojich zástupcov.

V spoločnom stanovisku šéfky diplomacie EÚ Federicy Mogheriniovej a komisára pre rozšírenie EÚ Johannesa Hahna sa uvádza, že "genocída" v Srebrenici bola "jedným z najtemnejších momentov ľudstva v moderných európskych dejinách".



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Generálna prokuratúra zastavila vyšetrovanie v kauze Čistý deň
<< predchádzajúci článok
Turecká veľvyslankyňa odsúdila pokus o puč spred troch rokov