Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. februára 2019

H. Thaci: Rusko by podporilo zmierenie medzi Kosovom a Srbskom



Kosovský prezident Hashim Thaci, archívna snímka.



Zdieľať
Kosovský prezident Hashim Thaci, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Washington 6. februára (TASR) - Prípadné zmierenie medzi Kosovom a Srbskom by podporilo aj Rusko, tvrdí kosovský prezident Hashim Thaci. Informovalo o tom v stredu Rádio Slobodná Európa (RFE/RL).


Thaciho vyjadrenie zaznelo počas prejavu, ktorý predniesol v utorok na pôde Rady pre medzinárodné vzťahy (CFR) vo Washingtone. Kosovský prezident sa pritom odvolal na ubezpečenie ruského prezidenta Vladimira Putina.

Hashim Thaci sa podľa vlastných slov o tejto otázke hovoril s Putinom vlani v novembri v Paríži, kde sa obaja zúčastnili na oslavách 100. výročia konca prvej svetovej vojny.

"Veľmi priamo som sa ho opýtal: 'Aká by bola reakcia Ruska, ak by Kosovo a Srbsko dosiahli dohodu (o zmierení).' Odpovedal, že by ju podporil," uviedol Thaci.

Putin podľa neho zareagoval slovami, že v prípade dosiahnutia takejto dohody by Rusko nemohlo v tejto otázke zaujímať radikálnejšie postoje než Srbsko. To sa tradične spolieha na podporu Moskvy a Ruskom ho spájajú silné kultúrne a politické väzby.

"Nemôžem povedať, že by som bol (Putinovým vyjadrením) ohromený, ale naozaj by som ocenil, keby dodržal svoje slovo," komentoval kosovský prezident.

Zároveň vyslovil presvedčenie, že pre prípadné kosovsko-srbské zmierenie je kľúčová aj podpora Spojených štátov. "Neakceptujeme dohodu, ktorá by nebola prijateľná pre Washington," zdôraznil Thaci.

Proces hľadania komplexnej dohody medzi Prištinou a Belehradom podľa neho nebude ľahký, ale je to - ako uviedol - jediná cesta, ako sa vyhnúť ďalším vzájomným sporom a konfliktom.

Thaciho snahy o dohodu so Srbskom pritom nenachádzajú jednoznačnú podporu ani v samotnom Kosove, kde napríklad premiér Ramush Haradinaj odmieta možnú dohodu o výmene území medzi Prištinou a Belehradom.

Brusel považuje normalizáciu vzťahov medzi Srbskom a Kosovom za kľúčovú podmienku prípadného budúceho členstva oboch krajín v EÚ. Srbsko dlhodobo odmieta uznať nezávislosť Kosova, podobne ako Rusko či viaceré krajiny Európskej únie vrátane Slovenska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
OĽaNO: Reklama na alkohol do televízie ani do blízkosti škôl nepatrí
<< predchádzajúci článok
Slováci zo zahraničia musia mať pri voľbe prezidenta pas aj vyhlásenie