Gruzínsko a Rusko, ktoré sa vojnovým konfliktom v Južnom Osetsku postarali o najväčší rozruch na úvod olympijských hier 2008, ubezpečili Medzinárodný olympijský výbor (MOV), že ich športovci budú ...
PEKING 10. augusta (WEBNOVINY) - Gruzínsko a Rusko, ktoré sa vojnovým konfliktom v Južnom Osetsku postarali o najväčší rozruch na úvod olympijských hier 2008, ubezpečili Medzinárodný olympijský výbor (MOV), že ich športovci budú naďalej bojovať v Pekingu o kovy s piatimi kruhmi. Hovorkyňa MOV Giselle Daviesová v nedeľu konštatovala, že pozitívny postoj k zotrvaniu svojich reprezentantov vyjadrili za gruzínsku stranu prezident národného olympijského výboru aj minister pre mládež a šport. "Rozhodli sa postupovať v súlade s olympijským duchom. MOV verí, že je to krok správnym smerom, najmä pokiaľ ide o športovcov, pre ktorých je účasť na OH zážitkom na celý život," oznámila Daviesová a dodala, že aj od Ruskej federácie prišlo rovnaké stanovisko, a to bez priamej intervencie MOV. "V sobotu v noci sme dostali informáciu, že sa začali rozhovory na túto tému. V nedeľu ráno sa v nich pokračovalo, pričom MOV neovplyvňoval ani jednu zo strán. Máme z tohto vývoja radosť. Chápeme pocity a obavy športovcov, ale teraz sú tu preto, aby súťažili na olympijských hrách. Pripravovali sa na tieto momenty niekoľko rokov," dodala Daviesová.
Dobrá správa prišla z Gruzínska už v sobotu, keď prezident Michail Saakašvili odporučil športovcom svojej krajiny, aby zostali v Pekingu a súťažili napriek obavám zo stupňujúceho sa konfliktu v Južnom Osetsku. "Prezident Saakašvili rozhodol, že gruzínska olympijská výprava by mala zostať v Pekingu. Nastúpime do súťaží s oveľa väčšou vervou a odhodlaním," uviedol hovorca Gruzínskeho olympijského výboru Giorgi Čanišvili. "Rozhodnutie prezidenta nám priamo v olympijskej dedine sprostredkovala jeho manželka, ktorá je momentálne v Pekingu."
Gruzínsky olympijský výbor zvažoval odstúpenie svojej 35-člennej výpravy z OH 2008 pre situáciu v Južnom Osetsku a Abcházsku. Tá eskaluje od piatka, keď na gruzínsku ofenzívu zareagovalo Rusko vyslaním svojich vojakov do týchto oblastí. Boje sa koncentrovali predovšetkým v okolí juhoosetskej metropoly Cchinvali. Moskva zdôvodňuje zásah v separatistických regiónoch nevyhnutnosťou chrániť svojich občanov a vojakov slúžiacich v mierových jednotkách. Gruzínsky prezident Saakašvili v sobotu oficiálne vyhlásil, že krajina sa nachádza vo "vojnovom stave" a televízia odvysielala zábery zo stretnutia bezpečnostnej rady, kde Saakašvili podpísal dekrét o vojnovom stave v krajine.
Športový svet zaujíma, či sa napätie medzi oboma krajinami neprenesie aj do olympijskej dediny. Výpravy oboch štátov totiž bývajú od seba iba niekoľko desiatok metrov. Pikantným bude určite duel volejbalového turnaja žien medzi Gruzínskom a Ruskom, ktorý je naplánovaný na stredu. "Na tento zápas naše volejbalistky nastúpia. Určite budú hrať s väčšou motiváciou proti všetkým súperom vrátane Ruska. Nič viac. Uvedomujeme si, že sme na olympijských hrách a všetci sme športovci. Aj keď niekedy je to ťažké, pretože dvaja naši vzpierači Albert Kuzilov a Arsen Kasabiev sú práve z Južného Osetska," uviedol hovorca gruzínskej výpravy. Podobné stanovisko tlmočil svetu aj jeho kolega z ruskej výpravy Genadij Švec, ktorý uviedol, že vzťahy medzi oboma komunitami sú na OH v Pekingu normálne.
Konflikt a vojenské akcie v Južnom Osetsku už odsúdili predstavitelia MOV ako aj OSN, ktoré vyzvali Rusko na zachovanie "olympijského pokoja" a zastavenia násilia počas trvania hier.
SITA, AFP