Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. apríla 2010

Greenpeace vylial ropu na maketu Žitného ostrova



Ropu na maketu Žitného ostrova dnes vyliali aktivisti Greenpeace pred budovou spoločnosti Transpetrol. Environmentalisti tak protestovali proti kontroverznému plánu ...



Zdieľať
transpetrol Ilustračné foto SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 28. apríla (WEBNOVINY) - Ropu na maketu Žitného ostrova dnes vyliali aktivisti Greenpeace pred budovou spoločnosti Transpetrol. Environmentalisti tak protestovali proti kontroverznému plánu výstavby ropovodu cez Žitný ostrov. Slovenská verejnosť by podľa Greenpeace mala vedieť, že za plánovanou výstavbou ropovodu nie je len záujem rakúskej firmy OMV, ale aj slovenskej spoločnosti Transpetrol, ktorú kontroluje štát prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR. "Nechceme, aby sa na najväčšej zásobárni pitnej vody v strednej Európe staval ďalší potenciálny zdroj znečistenia. Ropovod na Žitný ostrov jednoducho nepatrí. Pitná voda je strategickou surovinou 21. storočia. Ochrana takýchto strategických zásob musí byť pre Slovensko absolútnou prioritou," povedala koordinátorka toxickej kampane Greenpeace Kateřina Věntusová.

Podľa všetkých dostupných informácií práve Transpetrol navrhol sporné trasovanie ropovodu na slovenskej strane, odôvodnili zástupcovia Greenpeace miesto dnešného protestu. Spoločnosť je zároveň väčšinovým vlastníkom slovensko-rakúskej spoločnosti, ktorá by mala budovať a prevádzkovať kontroverzný ropovod v Rakúsku. Podľa informácií, ktoré ma Greenpeace k dispozícii, sa na rakúskej strane počíta s výstavbou ropovodu cez Žitný ostrov s napojením pri obci Kittsee. Táto trasa je vo vysokom štádiu pripravenosti, pričom spustenie ropovodu je plánované na rok 2012. "Finančný zisk spoločnosti Transpetrol nemôže prevážiť riziko znečistenia nenahraditeľného prírodného zdroja pitnej vody. Ministerstvo hospodárstva SR už niekoľkokrát deklarovalo, že sa pripravujú nové trasy. Myslíme si, že aj napriek tomu, že zatiaľ nie sú známe, treba čo najskôr jednoznačne vylúčiť súčasnú kontroverznú trasu cez Žitný ostrov," dodala Kateřina Věntusová.

O výstavbe ropovodu medzi Bratislavou a Schwechatom, ktorý by mal viesť cez Žitný ostrov sa vedie diskusia už sedem rokov. Presadzovanie výstavby ropovodu cez územie európskeho významu NATURA 2000 je pokusom o porušenie platných legislatívnych pravidiel vlády a taktiež obchádzaním výsledku hodnotenia vplyvov na životné prostredie. Nezmyselnosť tohto zámeru v roku 2004 potvrdilo podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie negatívne záverečné stanovisko vydané Ministerstvom životného prostredia SR, konštatuje Greenpeace v tlačovej správe.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zákaz fajčenia v Sýrii zanechal kaviarne prázdne
<< predchádzajúci článok
ÚS tvrdí, že prípady rozdeľuje transparentne