Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. júla 2006

Greenpeace protestovalo proti ťažbe uránu v lokalite Jahodná



Približne na hodinu zablokovali dnes práce na jednom z dvoch skúšobných vrtov uránových rúd na Jahodnej pri Košiciach aktivisti hnutia Greenpeace. Aj mesto Košice sa k ťažbe uránu v lokalite Jahodná ...



Zdieľať

KOŠICE 24. júla (WEBNOVINY) - Približne na hodinu zablokovali dnes práce na jednom z dvoch skúšobných vrtov uránových rúd na Jahodnej pri Košiciach aktivisti hnutia Greenpeace. Aj mesto Košice sa k ťažbe uránu v lokalite Jahodná vyjadrilo negatívne.

"Greenpeace chce dnešnou akciou upozorniť, že sa už začali práce na príprave ťažby uránu. Zásadne s tým nesúhlasíme, pretože ťažba uránu, zvlášť v takejto cennej turistickej lokalite, by mala skutočne devastujúce účinky na prírodu a prípadne aj na zdravie obyvateľov košického regiónu," vyhlásil koordinátor kampane Greenpeace Jan Beránek.

Prieskumné vrty dala robiť kanadská firma Tournigan Gold Corporation, ktorá má záujem v tejto lokalite ťažiť urán. Jej súčasťou je aj spoločnosť Kremnica Gold. Vrtné práce na mieste protestu realizuje INGEO, a. s., Žilina. Aktivisti Greenpeace zdôraznili, že protest nie je namierený proti konkrétnym pracovníkom, ani proti najatej firme.

Symbolickou protestnou blokádou začal Greenpeace týždenný medzinárodný protestný tábor. Ochranári obyvateľom na východnom Slovensku budú roznášať informačné letáky a zbierať podpisy pod petíciu proti ťažbe. Usporiadajú aj fotografickú výstavu z lokalily Čechách, kde sa ťaží a spracúva urán. Prezentácia bude od 25. do 27. júla v Košiciach a od 28. do 30. júla v Prešove.

Podľa Beránka negatívom ťažby uránu je nielen fakt, že samotná ruda je rádioaktívna, problém nastáva po vyťažení, keď na povrch a do ovzdušia sa začnú uvoľňovať rádioaktívne prvky. Vďaka vetrom sa šíria aj desiatky kilometrov, čo zvyšuje riziko rakoviny pľúc a iných ochorení spôsobených rádioaktivitou. Problémom je spracovanie rudy pomocou rôznych chemikálií, pričom vzniká množstvo tekutých toxických odpadov.
Podľa ochranárov je situácia alarmujúca, pretože sa to deje v zóne, ktorú Košičania využívajú na rekreačné účely a lokalita má byť súčasťou chráneného vtáčieho územia. Podľa ochranára a právnika Jozefa Šuchtu v tejto fáze nikto doposiaľ seriózne neposúdil, ako priestor určený ťažbu uránu bude ovplyvňovať rekreačné využitie a chránené vtáčie územie európskeho významu. Dodal, že o posúdenie môže požiadať aj banský úrad na základe svojej povinnosti vyplývajúcej z banského zákona. Ide o posúdenie návrhu z hľadiska požiadaviek iných chránených záujmov, teda aj z hľadiska záujmov ochrany prírody a rekreácie, ktoré sú v tomto prípade mimoriadne významné.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Priemerná hektárová úroda pšenice je zatiaľ 4,51 tony
<< predchádzajúci článok
Slovensko vlani vyprodukovalo 64,5 tis. ton ovocia

Greenpeace protestovalo proti ťažbe uránu v lokalite Jahodná - diskusné fórum čitateľov

maju pravdu25.7. 1:31:10