Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. septembra 2009

GREENPEACE: Enel manipuluje prerokovanie správy o Mochovciach



Greenpeace podozrieva Enel z manipulácie verejného prerokovania Správy o hodnotení dostavby 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). Ako na piatkovej tlačovej besede ...



Zdieľať
AKTUALIZOVANÉ o 12:42 BRATISLAVA 11. septembra (WEBNOVINY) - Greenpeace podozrieva Enel z manipulácie verejného prerokovania Správy o hodnotení dostavby 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). Ako na piatkovej tlačovej besede informovala hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová, v stredu sa dostali k dokumentu vypracovanému investorom stavby, spoločnosťou Enel, ktorá je majoritným vlastníkom Slovenských elektrární. V dokumente Enel popisuje, ako si predstavujú verejné prerokovanie, plánované na 18. septembra. Nachádzajú sa v ňom inštrukcie, aby sa "dosiahla čo najnižšia pozornosť médií a verejnosti", "zabránilo verejnému prerokovaniu vo Viedni" či "vyriešila téma havárie lietadla".


Ďalším zo zaujímavých bodov je podľa Szabovej aj informácia o inštruktáži prednášajúcich, na čo sa majú zamerať a čomu sa majú vyhnúť. Za škandalózne označila to, že majú byť medzi nimi aj predstavitelia ministerstva hospodárstva a ministerstva životného prostredia. Práve z tohto rezortu sa k nim dokument dostal.

"Takéto konanie považujeme za jeden z najväčších škandálov v histórii verejného posudzovania na Slovensku," vyhlásila koordinátorka energetickej kampane Greenpeace Andrea Zlatňanská. Nepáči sa im, že Enel sa snaží znemožniť a sťažiť prístup verejnosti k pripomienkovaniu projektu dostavby 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Zlatňanská pripomenula, že obyvatelia z okolia Mochoviec majú sťažený prístup aj tým, že prerokovanie sa uskutoční v Bratislave a okrem toho sa v dokumente píše o predregistrácii. Rovnako by sa podľa dokumentu nemali k oficiálnym informáciám dostať ani zástupcovia médií, ktorí sa dopredu nezaregistrujú na tlačovú konferenciu. "Tá sa má paradoxne konať ešte pred pripomienkovaním verejnosťou, pričom práve táto časť je pravou podstatou verejného prerokovania správy," zdôraznila Zlatňanská.

Zaujímavé podľa nej je aj to, že občania, ktorí sa do miestnosti nedostanú, nemôžu zostať ani v blízkosti hotela Bôrik. Tieto priestory by totiž podľa dokumentu "mali byť rezervované pre demonštráciu WONUC (Svetová rada pracovníkov v jadrovej energetike), aby sa zabránilo protijadrovým nepokojom." Okrem toho je limitovaná účasť na päť osôb z jednej organizácie, to je podľa Greenpeace v rozpore so zákonom.

Greenpeace žiada podpredsedu vlády a zastupujúceho ministra životného prostredia Dušana Čaploviča, aby zrušil doterajší proces posudzovania vplyvov na životné prostredie a nariadil začatie nového transparentného a po všetkých stránkach regulárneho zákonného procesu. Zároveň žiada zastavenie výstavby 3. a 4. bloku v Mochovciach, kým nebude ukončený proces posudzovania vplyvov na životné prostredie. "Nie je predsa normálne, že posudzovanie prebieha počas dostavby," podotkla Lucia Szabová. Podľa nej to jasne dokazuje, že elektráreň nespĺňa všetky podmienky, ktoré by mala. "Pripadá nám to tak, že Enel má čo skrývať," podotkla Szabová. Pripomenula pritom, že Enel dlhodobo v európskom priestore prezentuje svoje kroky ako transparentné, ale aj to, že sa nebojí verejnej diskusie.

Spoločnosť Enel ovláda 66 percent spoločnosti Slovenské elektrárne, zvyšných 34 percent vlastní Fond národného majetku SR, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
MPSVR navrhuje zvýšenie minimálnej mzdy o 8,1 %
<< predchádzajúci článok
Poslanci odmietli presunúť celý výnos z daní samosprávam