19. septembra 2013
Pavlos Fyssas Foto: TASR/APAtény 19. septembra (TASR) - Demokracia je silnejšia ako neonacisti. Vyhlásil to dnes v mimoriadnom televíznom príhovore grécky premiér Antonis Samaras pri príležitosti poslednej rozlúčky s 34-ročným ľavicovým aktivistom a hudobníkom Pavlosom Fyssasom, ktorého v stredu v meste Pireus na smrť dobodal 45-ročný stúpenec ultrapravicovej strany Zlatý úsvit.
Prípad vyvolal v Grécku pobúrenie a protesty proti politicky motivovanému násiliu.
"Demokracia je silnejšia, ako si vedia jej odporcovia predstaviť," povedal Samaras. Vyzval občanov, aby sa vzopreli násiliu, ktoré podľa neho "
marí akékoľvek šance na rozvoj, mier a prosperitu Grécka".
Predseda konzervatívnej vlády zároveň ubezpečil verejnosť, že vláda "nedovolí pokračovateľom nacizmu, aby zamorovali spoločenský život, páchali zločiny, terorizovali a podkopávali demokraciu v jej kolíske".
Samaras predniesol verejný prejav v čase, keď sa stovky ľudí zhromaždili na pohrebe Pavlosa Fyssasa. Kauza zaplnila titulné stránky takmer všetkých denníkov. "
Nebudem plakať, nezľaknem sa", bol titulok novín Elefterotypia (Sloboda slova), ktoré citát prevzali z textu piesne usmrteného hudobníka.
Polícia pri stredajšom zásahu počas demonštrácie v Pireu zadržala najmenej 36 ľudí. Protesty sa uskutočnili aj vo viacerých ďalších mestách. Polícia prehľadala priestory strany Zlatý úsvit, ktorá odmieta súvislosť s útokom. Táto strana získala vo voľbách sedem percent hlasov a 18 kresiel v parlamente. Odvtedy jej popularita vzrástla a má viac ako 12-percentnú podporu.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR