![]() |
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
![]() |
||||||
Utorok 4.3.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
![]() |
||||||
Meniny má Kazimír
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
04. októbra 2015
Grécky exminister vnútra sa stal novým predsedom parlamentu
Nikos Vutsis, archívne foto.
Zdieľať

Koaličná vláda Alexisa Tsiprasa disponuje v 300-člennom parlamente 155 poslancami. Na znak ochoty spolupracovať podporili Vutsisa okrem Syrizy a jej koaličného partnera, populistickej pravicovej strany Nezávislí Gréci (ANEL), aj mnohí poslanci opozície. Ďalších 113 sa zdržalo hlasovania, tri hlasy boli neplatné a traja poslanci sa nezúčastnili hlasovania. Vutsis nemal protikandidáta.
Vutsis sa stal nástupcom 38-ročnej Zoe Konstantopulusovej, ktorá odišla zo Syrizy v auguste po tom, čo Tsipras presadil tretí záchranný balíček pre silne zadlžené Grécko.
V pondelok sa parlament začne zaoberať programovým vyhlásením vlády. V stredu večer budú poslanci hlasovať o vyslovení dôvery kabinetu.
Prečítajte si aj: A. TSIPRAS: Grécko musí zrealizovať úverový program
Syriza vyhrala voľby z 20. septembra ziskom 35,5 percenta hlasov, za čo je prináleží 145 poslancov). Druhou najsilnejšou stranou v parlamente je konzervatívna Nová demokracia (ND), ktorá získala 28,1 percenta hlasov a zastupuje ju 75 poslancov.
Nová Tsiprasova vláda musí čo najskôr uskutočniť privatizáciu a rozsiahle reformy dôchodkov a daní, aby získala ďalšie prostriedky zo záchranného balíka schváleného veriteľmi vo výške 86 miliárd eur.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR