Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. septembra 2010

Grécko nechce tureckých vojakov na Cypre



Nový grécky minister zahraničných vecí Dimítris Droútsas vo ...



Zdieľať
dimitris droutsas Grécky minister zahraničných vecí Dimitris Droutsas a jeho cyperský náprotivok Marcos Kyprianou.

Foto: AP Photo/Petros Karadjias NIKÓZIA 9. septembra (WEBNOVINY) - Nový grécky minister zahraničných vecí Dimítris Droútsas vo štvrtok vyzval Turecko, aby stiahlo svoje vojská zo severnej časti rozdeleného Cypru a prispelo tak k pokroku v tamojšom mierovom procese pod záštitou OSN. Vyjadri sa tak na záver svojej dvojdňovej návštevy, počas ktorej sa stretol s cyperským prezidentom Dimítrisom Christófiasom. Išlo pritom o jeho prvú zahraničnú cestu po utorňajšom nástupe do funkcie, ktorú obsadil v rámci reorganizácie gréckej vlády.

"Vyzývam Turecko, aby podniklo potrebné kroky, ktorými premení slová na činy," vyhlásil Droútsas pred novinármi v Nikózii. "Vyzývam Turecko, aby stiahlo svoje okupačné vojská z Cypru. Problém Cypru tkvie v invázii a okupácii. Na to nezabúdame." Podľa Droútsasa je povinnosťou Ankary prispieť k úspešnému zavŕšeniu najnovších rokovaní o zjednotení ostrova, ktoré sa začali v septembri 2008. "Vysielame odkaz, že problém Cypru je najvyššou prioritou gréckej zahraničnej politiky," dodal nový minister. Mierové rokovania za účasti prezidenta Christófiasa a jeho severocyperského partnera Dervişa Erogla majú pokračovať v piatok.

Cyprus je etnicky rozdelený od roku 1974, keď Turecko ako jeden z garantov jeho nezávislosti zasiahlo proti prevratu, ktorý zorganizovala vtedajšia grécka chunta s cieľom pripojiť ostrov ku Grécku. Napriek tomu, že pokus o zjednotenie s Gréckom nebol úspešný, Ankara svojich vojakov zo severného Cypru dodnes nestiahla. Na území pod ochranou Turecka v roku 1983 vznikla Severocyperská turecká republika, ktorej nezávislosť však uznáva iba Ankara.

Druhá časť ostrova obývaná etnickými Grékmi, ktorú naopak neuznáva Turecko, v roku 2004 vstúpila do Európskej únie. Dlhoročný spor teraz predstavuje vážnu prekážku v prístupových rokovaniach s Tureckom, ktoré odmieta spolupracovať s cyperskými Grékmi ako jedným z členov EÚ.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V piatok sa začne vinobranie v Rači
<< predchádzajúci článok
Eurovýbor súhlasí s vyšším počtom europoslancov