Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. apríla 2017

Grécko dosiahlo zlom na rokovaniach s veriteľmi



Grécko a jeho medzinárodní veritelia dosiahli prelom na rokovaniach o plnení podmienok záchranného programu, ktorý otvára Aténam cestu k uvoľneniu ďalšej splátky zo záchranného ...



Zdieľať
Bez popisu Foto: TASR
Valletta 7. apríla (TASR) - Grécko a jeho medzinárodní veritelia dosiahli prelom na rokovaniach o plnení podmienok záchranného programu, ktorý otvára Aténam cestu k uvoľneniu ďalšej splátky zo záchranného úveru.


Podľa zdrojov blízkych rokovaniam, ktoré nechceli byť menované, sa obom stranám podarilo dosiahnuť kompromisnú dohodu o reformách. Atény však musia schváliť ešte úsporné opatrenia, aby dostali peniaze. A debata o fiškálnych cieľoch celé mesiace viazne.

Grécko však potrebuje dokončiť revíziu plnenia podmienok tretieho záchranného programu, aby odblokovalo druhú splátku z úveru, na ktorom sa obe strany dohodli v júli 2015.

Jeroen Dijsselbloem, predseda Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny, ktorá sa dnes zišla na Malte, novinárom potvrdil, že Grécko a veritelia dosiahli pokrok v otázke reforiem, ktoré sú podmienkou pre odblokovanie splátky. Ale dodal, že dnes konečnú dohodu, ktorá by zahŕňala aj fiškálne ciele, neočakáva.

"Dosiahli sme výsledky," povedal Dijsselbloem novinárom s dodatkom, že dnes celková politická dohoda (o dokončení revízie a uvoľnení peňazí pre Grécko) nebude.

Grécko potrebuje peniaze od záchranného fondu eurozóny -Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), pretože sa blíži termín splatnosti jeho predchádzajúcich dlhov. V júli musia Atény zaplatiť rozličným veriteľom celkovo vyše 7 miliárd eur.

Rokovania medzi Gréckom a veriteľmi z Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF) už mesiace viaznu pre rozdielne názory na fiškálne ciele Grécka a niektoré reformy. Požadované úsporné opatrenia zahŕňajú aj škrty vo výdavkoch na dôchodky, rozšírenie daňového základu, a tiež nepopulárnu reformu pracovného trhu a privatizáciu. Tieto opatrenia si vyžadujú súhlas parlamentu, v ktorom má grécka vláda len tesnú väčšinu troch kresiel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SaS tvrdí, že nasledujúce dni prinesú nové informácie o kauze
<< predchádzajúci článok
Rómovia na Slovensku nemajú dôvod oslavovať, tvrdí Únia Rómov