Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. júna 2012

Grécka ultraľavica odchádza do opozície, Európa si vydýchla



Podľa oficiálnych odhadov ministerstva vnútra vyhrala grécke parlamentné voľby konzervatívna strana Nová demokracia (ND).



Zdieľať
grecko ATÉNY 17. júna - Líder gréckej Koalície radikálnej ľavice (SYRIZA) Aléxis Tsípras vo večernom telefonickom rozhovore s lídrom Novej demokracie Antónisom Samarásom potvrdil, že nechce byť súčasťou ním vedenej vlády.


SYRIZA podľa Tsíprasových slov odchádza do opozície, potvrdil hovorca strany.

Samarás ako predseda víťaza nedeľňajších parlamentných volieb krátko na to potvrdil, že na zostavovaní vlády začne pracovať čo najskôr.

"Uľavilo sa mi v záujme Grécka aj Európy," dodal líder konzervatívcov s úsmevom na tvári.

Podľa oficiálnych odhadov ministerstva vnútra vyhrala nedeľňajšie grécke parlamentné voľby konzervatívna strana Nová demokracia (ND) so ziskom 29,5 percenta hlasov a spolu s tretím v poradí Panhelénskym socialistickým hnutím (PASOK) bude mať 300-člennom pléne väčšinu približne 160 kresiel.

Proeurópske strany tak urobia škrt cez rozpočet druhej v poradí SYRIZA, ktorá podľa rezortu vnútra získala 27-percentnú podporu voličov. Líder PASOK Evángelos Venizélos už potvrdil, že jeho strana vstúpi do proeurópskej vlády so Samarásovou stranou.

Obdobné výsledky predpovedajú aj povolebné prieskumy, ktoré avizujú parlamentnú väčšinu ND a PASOK, pričom je do toho už započítaný aj bonus 50 kresiel pre víťaznú stranu.


Do parlamentu idú neofašisti

Do nového gréckeho parlamentu by sa mali dostať aj štyri menšie strany vrátane Demokratickej ľavice, komunistov či neonacistického Zlatého úsvitu. Odhady uvádzajú približne päť- až sedempercentnú podporu pre každú z nich.

Gréci v nedeľňajších opakovaných voľbách rozhodovali o svojom ďalšom osude v rámci eurozóny i celej Európskej únie.


Ilustračné foto: SITA/AP


Dve odlišné cesty

Boj o 250 poslaneckých kresiel medzi sebou zviedli strany s veľmi odlišnými pohľadmi na ďalšie smerovanie krajiny.

Na jednej strane stoja radikálne strany na čele s Koalíciou radikálnej ľavice (SYRIZA) a na strane druhej konzervatívci z Novej demokracie (ND) spolu so socialistami z Panhelénskeho socialistického hnutia (PASOK).

Kým prví menovaní chcú presadiť zrušenie medzinárodných dohôd o finančnej pomoci, druhí hovoria o nevyhnutnej potrebe dodržiavať podmienky poskytovateľov, ktorí Grécko výmenou za reformy a úsporné opatrenia zachraňujú pred finančným kolapsom.

Z májového hlasovania vyšla víťazne ND, tesne druhá skončila SYRIZA a tretí bol PASOK. Ani jednému z lídrov najsilnejších strán sa však nepodarilo sformovať vládu. Patovú situáciu vyriešilo až vypísanie opakovaných volieb.

Ilustračné foto: SITA/AP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V masíve Lomnického štítu uviazli štyria Poliaci
<< predchádzajúci článok
Zomrela tvár rasovej vzbury v Los Angeles Rodney King