Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. júla 2015

Gréci majú radi euro. Neuvedomujú si, že to znamená splatenie dlhov



Výsledok nedeľňajšieho referenda v Grécku je otvorený. Gréci majú radšej euro ako drachmu, ale neuvedomujú si, že to znamená aj naplnenie svojich záväzkov, čiže splatenie ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 4. júla (TASR) - Výsledok nedeľňajšieho referenda v Grécku je otvorený. Gréci majú radšej euro ako drachmu, ale neuvedomujú si, že to znamená aj naplnenie svojich záväzkov, čiže splatenie dlhov. Povedal pre TASR vysokoškolský pedagóg na UM STU Matej Jaššo, ktorý sa zaoberá Gréckom.


„Nedá sa zároveň hlasovať za to, že odpíšeme všetky dlhy a budeme mať euro. Aj najzanietenejší podporovatelia premiéra Tsiprasa si uvedomujú, že drachma by bola veľmi slabá mena, ktorá nezabráni postupujúcej špirále inflácie. Toto nebude cesta von z krízy,“ zdôraznil Jaššo s tým, že sa nedá vylúčiť víťazstvo rozumu nad emóciami hnevu. „Možno sa ku kladnej odpovedi priklonia aj mnohí tí, ktorí v januári volili Syrizu, pretože za ňu hlasovali zo zúfalstva,“ dodal Jaššo.

Grécko má dlhodobo problémy, pretože štátna správa zlyháva vo svojich základných funkciách. „Neplatenie daní sa stalo normou. Dosiahlo absolútne masové rozmery. Daňová kontrola je neúčinná, pretože jej chýbajú kvalifikovaní úradníci,“ uviedol Jaššo.

Kolíska európskej demokracie sa pohybuje v začarovanom kruhu, keď jej chýba generácia mladých ľudí, ktorí by verili v úspech a išli do rizika a nových projektov s optimizmom. „Pre mňa je to zo sociologického pohľadu biele miesto na mape Grécka. Vyrástla tam stratená generácia mladých ľudí, ktorých vklad do spoločnosti v súčasnosti veľmi chýba. Tento problém, spohodlnenie ľudí, vznikol oveľa skôr ako počas krízy od roku 2009. Zúfalstvo, pesimizmus, emigrácia najlepších ľudí, to všetko je v súčasnosti najviac viditeľné,“ dodal Jaššo, ktorý očakáva, že Grécko podobne ako veľa raz v histórii prekoná aj túto krízu.

„Je to krajina s mimoriadne silnou identitou, ktorú si nepomýlite so žiadnou inou. Môže sa postaviť na nohy vďaka cestovnému ruchu, potravinárstvu, či lodiarstvu. Ak by tieto oblasti dokázali zmodernizovať, vedeli by byť konkurencieschopnejší. Musia si však uvedomiť, že inovácie, flexibilita a férovosť sú hodnoty, bez ktorých nebude fungovať žiadny sektor ekonomiky,“ uzavrel Jaššo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V hlavnom meste Mexika zatkli bossa drogového kartelu
<< predchádzajúci článok
Na víkendovej púti na Mariánsku horu očakávajú státisíce pútnikov