Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. januára 2012

Gorila je podľa Mikuláša Dzurindu monštrum



Premiér nesmie ovplyvňovať nezávislé inštitúcie, ako je polícia, tvrdí predseda SDKÚ-DS a bývalý premiér Mikuláš Durinda v súvislosti s otázkou, či urobil dosť, keď ako premiér dostal od ...



Zdieľať
gorila BRATISLAVA 22. januára (WEBNOVINY) - Premiér nesmie ovplyvňovať nezávislé inštitúcie, ako je polícia, tvrdí predseda SDKÚ-DS a bývalý premiér Mikuláš Durinda v súvislosti s otázkou, či urobil dosť, keď ako premiér dostal od SIS spravodajskú informáciu, ktorá obsahovala rôzne podozrenia, korešpondujúce s obsahom z údajnej akcie tajnej služby Gorila.


Dzurinda v relácii STV O päť minút dvanásť pomocou grafu vysvetľoval, že v prípade informácii od tajnej služby existuje medzi premiérom a policajtmi hrubá čiara. "Ak tajná služba naďabí na informácie o podozrení zo páchania trestného činu, tieto informácie sú dôležité pre útvary policajného zboru," vyhlásil Dzurinda a dodal, že "ani minister vnútra nemôže brániť policajnému zboru, aby vyšetroval, predseda vlády nemôže zasahovať". Policajt v takýchto prípadoch podľa Dzurindu môže prísť za politikom, ale politik nesmie prísť za policajtom.

Dzurinda nevidel v tom čase dôvod pýtať sa šéfa rezortu vnútra, či sa informácie dostatočne preverujú. "Nevidel som na to najmenší dôvod, predovšetkým preto, že som bol hlboko presvedčený, a aj tieto týždne ma o tom presvedčili, že som do funkcie šéfa spravodajskej služby nominoval charakterného profesionála - zhodou okolností zakladajúceho člena SDKÚ," argumentoval. Dzurinda považuje za svoju politickú zodpovednosť z tohto obdobia len to, či SIS zametala pod koberec, alebo či mala voľné roky, či si všímala, čo sa v štáte deje a či s informáciami, ktoré získavala, náležitým spôsobom nakladala. Som si absolútne istý, že Ladislav Pittner, informačná služba, sa takto zodpovedne a vo verejnom záujme správala, dodal.

Dzurinda vylučuje, že by vtedy málo razantne konalo v súvislosti s informáciou od SIS ministerstvo vnútra. Podľa jeho slov to začalo ešte keď bol ministrom Vladimír Palko, Martin Pado prišiel až po odchode KDH z vlády. Pripomenul, že pracovníci SIS osobne navštívili policajtov.

Otázne je podľa bývalého premiéra to, prečo sa prípad nevyšetril v nasledujúcom štvorročnom volebnom období za Ficovej vlády, ak sa ho nepodarilo vyšetriť už v úvode počas dvoch mesiacov pred voľbami medzi aprílom a júnom v roku 2006. Dzurinda považuje spis Gorila za monštrum. "Veď v tom monštre sa píše napríklad, že KDH malo prijať úplatok 200 miliónov korún od istej firmy a keď som na to prišiel, že som sa mal s Hrušovským o tých 200 miliónov podeliť. ... Ako je možné, že za šesť rokov sa ma neprišiel opýtať žiadny vyšetrovateľ, ako to bolo?," uviedol Dzurinda, ktorý sa ďalej pýtal, prečo tu maľujeme hmlu.

Dzurinda hovoril, že za jeho premiérovania boli dvere otvorené doširoka. "Mal som maximálny záujem, aby ten, kto patrí do väzenia, aby do väzenia aj išiel - mám stále ten záujem," vyhlásil. Zároveň však chce, aby nikto nešpinil poctivých ľudí a aby tým, ktorým sa spravidla pred voľbami krivdí, boli mená očistené. Podľa Dzurindu súčasný riaditeľ SIS Karol Mitrík, ktorého žiadajú vyšetrovatelia o zbavenie mlčanlivosti príslušníkov tajnej služby, je rovnako charakterný ako bol Pittner. "On musí vedieť, čo mu zákon ukladá," povedal Dzurinda. "Nech sú zbavení mlčanlivosti všetci členovia SIS, ak to pomôže vyriešiť tento prípad," vyhlásil predseda SDKÚ-DS. Chce, aby sa to konečne vyšetrilo do dôsledkov.

Predseda SaS prednedávnom povedal, že Dzurinda aj Ivan Mikloš by mali po zverejnení Gorily odísť z politiky. Podľa Dzurindu však existujú tri skupiny ľudí, ktorí v súvislosti s kauzou Gorila zlyhali. "Politici, ktorí to mali dva až tri roky a nič neurobili - pán Sulík toto mal takéto obdobie, nebol na polícii, pokiaľ to nebolo zverejnené," vyhlásil Dzurinda. Podľa neho zlyhali aj policajné orgány, ktoré to "zjavne nešetrili náležitým spôsobom" a aj médiá, ktoré to mali, a pre chýbajúce dôkazy mlčali. Útoky na Dzurindu od politika, ktorý informácie mal, považuje on sám len za nepeknú a necharakternú predvolebnú politiku voči SDKÚ.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Gorila je dôležitá pre Fica, nie pre Dzurindu, tvrdí Beblavý (20. 1. 2012)
 Pavol Hrušovský nechce v parlamente Gorilu (20. 1. 2012)
 Podľa Pada objavil Lipšic vo štvrtok teplú vodu (20. 1. 2012)
 O čom to pán Lipšic hovorí? pýta sa Mikuláš Dzurinda (19. 1. 2012)
 Akcia Gorila naozaj prebehla, potvrdil minister Lipšic (19. 1. 2012)
 Politológ: Prezdient by mal ako prvý chciet vysetrit Gorilu (19. 1. 2012)
 Gorilu bude riešiť len špeciálna prokuratúra (17. 1. 2012)
 V kauze Gorila nastal posun, tvrdí minister Lipšic (17. 1. 2012)
 Harabin sa v kauze Gorila zastal Roberta Fica (17. 1. 2012)
 Všetci sme gorily a opice, tvrdí Ján Slota (17. 1. 2012)



nasledujúci článok >>
Z vraku Concordie vytiahli disk, ktorý objasní tragédiu
<< predchádzajúci článok
Nikto nevie osloviť dôchodcov tak dobre ako Robert Fico