Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

17. októbra 2009

Ghanskí mladíci pokorili vo finále MS ”20” Brazíliu



Futbalisti Ghany trochu prekvapujúco zvíťazili v dramatickom piatkovom finálovom zápase svetového šampionátu hráčov do 20 rokov v egyptskej Káhire nad rovesníkmi z Brazílie a získali svoj ...



Zdieľať
KÁHIRA 17. októbra (WEBNOVINY) - Futbalisti Ghany trochu prekvapujúco zvíťazili v dramatickom piatkovom finálovom zápase svetového šampionátu hráčov do 20 rokov v egyptskej Káhire nad rovesníkmi z Brazílie a získali svoj premiérový majstrovský titul. V riadnom hracom čase a ani v predĺžení diváci gól nevideli, o držiteľoch zlata tak rozhodoval až rozstrel zo značky pokutového kopu, ktorý vyhrala Ghana 4:3.

Hrdinom rozhodujúceho duelu sa stal brankár víťazného mužstva Daniel Agyei, ktorý v penaltovom rozstrele zneškodnil dva pokutové kopy, vrátane toho rozhodujúceho v 6. sérii. Víťazný gól tímu známeho pod prezývkou “Black Satellites” dosiahol Emmanuel Agyemang-Badu. “Vedel som, že rozhodujúcu jedenástku premením. Mal som potrebné sebavedomie. Aj počas duelu, keď nás súper zatlačil a hrali sme v oslabení, sme stále verili, že môžeme vyhrať. Prežívam určite najkrajšie momenty mojej kariéry,” povedal pre fifa.com Agyemang-Badu.

Vo finále to dlho vyzeralo na jasnú záležitosť pre Brazíliu, pretože už od 37. min hrala v početnej presile, keď musel predčasne odísť pod sprchy obranca Daniel Addo. Napokon však bolo všetko inak aj vďaka výborne chytajúcemu Agyeimu. “Veril som, že môžem chytiť penaltu Maicona, resp. že by nemusel trafiť bránku, pretože sa veľmi dlho pripravoval. Toto víťazstvo patrí nielen Ghane, ale celej Afrike. Verím, že nás budú oslavovať ľudia na celom našom kontinente,” povedal brankár úspešného mužstva Daniel Agyei.

Zverenci trénera Sellasa Tetteha získali svoj premiérový titul pri tretej finálovej účasti, v rokoch 1993 a 2001 nestačila Ghana vo finále na Argentínu. Brazílčanom sa v siedmom finále nepodarilo získať piaty majstrovský titul, keď v rozhodujúcom momente v penaltovom rozstrele zlyhal Alex Teixeira. Rekordérom v počte triumfov na MS dvadsaťročných zostáva Argentína so šiestimi víťazstvami.

“Urputne sme bojovali a napokon sa to oplatilo. Sme zničení a ubolení, ale tieto pocity idú teraz bokom. Získali sme zlaté medaily, sme neskutočne šťastní,” vyhlásil kapitán Ghany Andre Ayew, ktorý preberal víťaznú trofej na štadióne v Káhire od prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Josepha Blattera.

Bronz získali futbalisti Maďarska po triumfe nad Kostarikou. Mladí Maďari prehrávali od 81. min, keď sa presadil Urena, tesne pred záverečným hvizdom hlavného rozhodcu však zásluhou kapitána Komana dokázali vyrovnať a vynútiť si predĺženie. V ňom ani jeden zo súperov nedokázal skórovať. Rozhodnutie tak priniesol až penaltový rozstrel, v ktorom mali pevnejšie nervy a aj viac šťastia maďarskí hráči a získali bronz.

Výsledok:
Finále:
Brazília - Ghana 0:0 po predĺžení, na pokutové kopy 3:4
ČK: 37. Addo (Ghana), rozhodoval: Frank De Bleeckere (Belg.)

Zostavy:
Brazília: Rafael - Renan (77. Maicon), Tolói, Bittencourt, Moreira Neto - Pereira Dos Santos (41. Oliveira Dos Reis), Henrique (63. Costa), Teixeira, Souza, Giuliano - Kardec
Ghana: Agyei - Addo, Addy, Inkoom, Mensah - Ayew, Agyemand-Badu, Rabiu (101. Addae) - Osei (64. Kassenu), Quansah (107. Agyemang), Adiyiah

Prehľad doterajších medailistov futbalových majstrovstiev sveta hráčov do 20 rokov:
1977 (Tunisko): 1. ZSSR, 2. Mexiko, 3. Brazília
1979 (Japonsko): 1. Argentína, 2. ZSSR, 3. Uruguaj
1981 (Austrália): 1. NSR, 2. Katar, 3. Rumunsko
1983 (Mexiko): 1. Brazília, 2. Argentína, 3. Poľsko
1985 (ZSSR): 1. Brazília, 2. Španielsko, 3. Nigéria
1987 (Čile): 1. Juhoslávia, 2. NSR, 3. NDR
1989 (Saudská Arábia): 1. Portugalsko, 2. Brazília, 3. ZSSR
1991 (Portugalsko): 1. Portugalsko, 2. Brazília, 3. ZSSR
1993 (Austrália): 1. Brazília, 2. Ghana, 3. Anglicko
1995 (Katar): 1. Argentína, 2. Brazília, 3. Portugalsko
1997 (Malajzia): 1. Argentína, 2. Uruguaj, 3. Írsko
1999 (Nigéria): 1. Španielsko, 2. Japonsko, 3. Mali
2001 (Argentína): 1. Argentína, 2. Ghana, 3. Egypt
2003 (Spojené Arabské Emiráty): 1. Brazília, 2. Španielsko, 3. Kolumbia
2005 (Holandsko): 1. Argentína, 2. Nigéria, 3. Brazília
2007 (Kanada): 1. Argentína, 2. Česko, 3. Čile
2009 (Egypt): 1. Ghana, 2. Brazília, 3. Maďarsko.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V sobotu tri zlaté medaily do Číny
<< predchádzajúci článok
Pérez pred stretnutím proti Valladolidu ocení Raúla