Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. novembra 2017

Generálny tajomník OSN vyzval Su Ťij, aby umožnila návrat Rohingov



Na snímke z videozáznamu z Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) sú tisíce rohinských moslimov na úteku z Mjanmarska v meste Anjuman Para v susednom Bangladéši 16. októbra 2017. Podľa OSN utieklo pred násilnosťami z ...



Zdieľať
Na snímke z videozáznamu z Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) sú tisíce rohinských moslimov na úteku z Mjanmarska v meste Anjuman Para v susednom Bangladéši 16. októbra 2017. Podľa OSN utieklo pred násilnosťami z Jakchainského štátu na západe Mjanmarska do Bangladéša od konca augusta približne 537.000 Rohingov. Foto: TASR/AP
Manila 14. novembra (TASR) - Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval v utorok mjanmarskú líderku Aun Schan Su Ťij, aby viac ako 600.000 Rohingom, ktorí našli útočisko v Bangladéši, umožnila bezpečný návrat do Mjanmarska. Informovala o tom agentúra AP.


Guterres sa so Su Ťij stretol v rámci summitu Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN), ktorý sa koná vo filipínskej metropole Manila.

"Generálny tajomník (OSN) zdôraznil, že je nevyhnutné vyvinúť zvýšené úsilie na zabezpečenie prístupu (Rohingov) k humanitárnej pomoci, ich bezpečného, dôstojného a dobrovoľného návratu, ako aj ozajstného zmierenia medzi jednotlivými spoločenstvami," uvádza sa vo vyhlásení OSN.

Najnovšie násilie v mjanmarskom Jakchainskom štáte vypuklo koncom augusta, keď militanti patriaci k etnicko-náboženskej menšine Rohingov zaútočili na policajné stanice. Mjanmarská armáda následne pristúpila k protiútoku, pričom boli vystavení násiliu aj civilisti.

Podľa aktuálnych údajov OSN odvtedy ušlo z Mjanmarska do susedného Bangladéša už najmenej 603.000 Rohingov. Vyšetrovatelia OSN dospeli k záveru, že vypaľovanie dedín Rohingov, prenasledovanie ich vodcov, ako i zabíjanie či znásilňovanie tvoria súčasť systematického úsilia o vyhnanie tejto moslimskej menšiny z prevažne budhistického Mjanmarska.

Podľa mjanmarských ozbrojených síl sa však na základe vnútorných previerok, ktorých výsledky zverejnili v pondelok, nič z uvedených záverov vyšetrovania OSN nepotvrdilo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Britský parlament bude môcť hlasovať o konečnej dohode s EÚ o brexite
<< predchádzajúci článok
OBRAZOM: Počet obetí zemetrasenia v Iráne stúpol na 430 mŕtvych