Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. decembra 2013

Generálny tajomník OPCW prevzal Nobelovu cenu za mier



Prestížnu Nobelovu cenu za mier dnes v mene Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) na slávnostnom ceremoniáli v nórskom Osle prevzal jej generálny tajomník Ahmet Üzümcü.



Zdieľať
Oslo 10. decembra (TASR) - Prestížnu Nobelovu cenu za mier dnes v mene Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) na slávnostnom ceremoniáli v nórskom Osle prevzal jej generálny tajomník Ahmet Üzümcü.

Ahmet Üzümcü s Nobelovou cenou za mier Foto: TASR

Meno laureáta Nobelovej ceny za mier oznámili v októbri. Nobelov výbor svoj výber zdôvodnil veľkým úsilím OPCW a jej inšpektorov pri likvidácií chemických zbraní vo svete, ktoré "nerozlišujú medzi ozbrojencom a civilistom, medzi bojiskom a dedinou".

Ahmet Üzümcü uviedol, že "so 190 štátmi, ktoré sú teraz členmi OPCW, sa vízia sveta bez chemických zbraní priblížila k realite".

Predseda Nobelovho výboru Thorbjorn Jagland v príhovore uviedol, že "anonymní inšpektori z OPCW robia veľmi dôležitú a náročnú prácu."

OPCW so sídlom v holandskom Haagu je v súčasnosti poverená dohľadom na zničením sýrskeho chemického arzenálu. Americko-ruská dohoda odvrátila plánované americké raketové útoky, ktoré mali byť reakciou na augustový útok plynom sarin v oblasti Damasku. Zahynuli pri ňom stovky ľudí.

OPCW je zodpovedná za implementáciu Dohovoru o chemických zbraniach. Dohovor nadobudol platnosť v roku 1997 s cieľom zakázať štátom výrobu, nákup, zhromažďovanie alebo šírenie chemických zbraní. Úlohou OPCW je preverovať, aký je v jej členských štátoch stav arzenálov chemických zbraní a závodov na ich výrobu. OPCW zároveň monitoruje likvidáciu chemických zbraní a v tejto oblasti poskytuje svojim členským štátom technickú podporu. Inšpektori OPCW môžu byť zároveň poverení vyšetrovaním, či niektorá z členských krajín chemické zbrane nepoužila.

Na začiatku svojho prejavu Jagland vzdal hold zosnulému juhoafrickému prezidentovi Nelsonovi Mandelovi, ktorý za svoje úsilie v záujme ukončenia režimu apartheidu v roku 1993 dostal Nobelovu cenu za mier spolu s vtedajším prezidentom JAR Frederikom de Klerk.

Nobelove ceny v kategórii medicína, fyzika, chémia, literatúra a ekonómia odovzdajú dnes podvečer v švédskom Štokholme.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Obchvat Žiliny sa môže stavať, NDS má už zmluvu so združením firiem
<< predchádzajúci článok
V Brne je oddnes ulička Václava Havla