Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. júna 2013

Generálny prokurátor bude vymenovaný na dva a trištvrte roka



Ktokoľvek prijme kandidatúru na post generálneho prokurátora, bude zvolený a vymenovaný, bude podľa predsedu NOVA Daniela Lipšica vymenovaný na dva a trištvrte roka. Ako povedal vo štvrtok ...



Zdieľať
opozicia zbiera podpisy na obzalobu pr BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) - Ktokoľvek prijme kandidatúru na post generálneho prokurátora, bude zvolený a vymenovaný, bude podľa predsedu NOVA Daniela Lipšica vymenovaný na dva a trištvrte roka.


Ako povedal vo štvrtok na tlačovej besede, v prípade zmeny vlády bude jedna z absolútnych priorít nastaviť normálny stav na prokuratúre a vymeniť politického straníckeho nominanta a nominanta oligarchických skupín.

Keďže u nás funkčné obdobie ustanovuje zákon, teda podmienky voľby a odvolávania, môže dôjsť na tejto pozícii k zmene. Pripomenul, že jeho strana chce, aby ľudia mali možnosť voliť prokurátorov, pretože treba zmeniť monokratický systém prokuratúry, ktorý je pozostatok sovietskeho modelu. „Reforma prokuratúry musí byť prioritou. Rozhodnutia generálnej prokuratúry budú dva a trištvrte roka spochybňované,“ zdôraznil Lipšic.


Ústava prestáva platiť

Na Slovensku podľa Lipšica ústava prestáva platiť. „Generálneho prokurátora v skutočnosti už nevyberá parlament. Generálneho prokurátora vyberajú oligarchovia. Miliardári, ktorí si pre seba a svojich potrebujú zaručiť beztrestnosť a to, že budú stáť naďalej nad zákonom. Preto potrebujú na čelo prokuratúry dostať svojho človeka,“ vyhlásil.

Títo istí ľudia sa za vlády Ivety Radičovej pokúsili ovplyvniť podľa Lipšica voľbu generálneho prokurátora v prospech Dobroslava Trnku. „Vtedy nebola manipulovaná voľba v prospech Jozefa Čentéša, ale v prospech Trnku. Takmer to vtedy vyšlo. Nakoniec bol zvolený Čentéš. Títo oligarchovia boli a sú dostatočne silní na to, aby zabránili vymenovaniu riadne zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora,“ konštatoval s tým, že ak dnes ktorýkoľvek prokurátor súhlasí s kandidatúrou na generálneho prokurátora, stáva sa bábkou v rukách oligarchov.


Garancia beztrestnosti pre biele goliere

Lipšic pripomenul, že keď pred tromi rokmi volil parlament generálneho prokurátora, Trnka neprešiel o jeden hlas. „To znamená, že šiesti poslanci vtedajšej koalície boli ochotní podporiť Trnku aj za cenu pádu vlády,“ upozornil, pretože Radičová chcela nechať padnúť vládu, ak by prešiel Trnka.

„Šiestim poslancom koalície bolo niečo prednejšie ako existencia vlastnej vlády. To mohli byť len peniaze alebo vydieranie. Oslava, ktorú chystali na generálnej prokuratúre, kde bol človek, ktorého považujem za oligarchu, Marián Kočner, nasvedčuje, že voľba mala byť v prospech Trnku zmanipulovaná. Na Slovensku mnohým vyhovuje dnešný stav, že biele goliere nie sú trestne stíhané, lebo majú garanciu beztrestnosti na generálnej prokuratúre,“ vyhlásil.

To bol podľa neho napríklad Igor Štefanov a nástenkový tender, keď námestník generálnej prokuratúry Ladislav Tichý vrátil vec na došetrenie. „Keď polícia išla po klasických mafiánoch, vtedy to ešte šlo, ale ak sme chceli ísť po bielych golieroch, tak už zatiahla brzdu generálna prokuratúra. Preto pre biele goliere, finančné skupiny je mať svojho človeka na generálnej prokuratúre kľúčové, aby mohli mať pocit, že stoja nad zákonom,“ dodal.


Opozícia kandidáta nepredloží

Poslanci môžu kandidátov na generálneho prokurátora predkladať do štvrtka 16:00. Opozícia kandidáta nepredloží, novú voľbu považuje za protiústavnú, keďže 17. júna 2011 parlament zvolil v tajnej voľbe za kandidáta Jozefa Čentéša. Predseda parlamentu Pavol Paška vyhlásil termín na predkladanie kandidátov aj v januári 2013, o funkciu sa však pre spory na ústavnom súde nikto neuchádzal.

Kandidátom Smeru-SD podľa všetkého bude bratislavský krajský prokurátor a bývalý spolužiak premiéra Roberta Fica Jaromír Čižnár, ktorého už v minulosti na tento post odporučila Rada prokurátorov. Parlament zvolil Jozefa Čentéša za kandidáta na generálneho prokurátora v tajných voľbách v roku 2011, Smer-SD bol vtedy opozičnou stranou a voľbu namietal pre jej spolitizovanie.

Prezident Ivan Gašparovič po roku a pol od Čentéšovho zvolenia v parlamente informoval, že do funkcie ho nevymenuje, neskôr sa Gašparovič vyjadril, že neexistuje taká možnosť, že by Čentéša vymenoval. Spor o vymenovanie Čentéša je v súčasnosti na ústavnom súde. Fico koncom apríla vyhlásil, že sa vláde hromadia informácie o generálnej prokuratúre, ktoré naznačujú, že tam musí nastať výmena vo vedení. „Zdá sa, že nefunkčnosť tejto inštitúcie ako takej nadobúda pomerne významný rozmer," konštatoval Fico 30. apríla. Odmietol však konkretizovať informácie, ktorými disponuje, lebo je viazaný tajomstvom.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Košická nemocnica získala prvý digitálny mamograf v kraji
<< predchádzajúci článok
Nezamestnanosť v Grécku stále stúpa, dosiahla ďalší rekord