Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. decembra 2016

Generálna prokuratúra naďalej bojuje proti domácemu násiliu



Generálny prokurátor Jaromír Čižnár.



Zdieľať
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Foto: TASR – Štefan Puškáš
Bratislava 26. decembra (TASR) - Generálna prokuratúra (GP) SR aj v tomto roku v rámci plánu hlavných úloh GP SR nariadila previerku, ktorá má preskúmať doterajší postup správnych orgánov pri prejednaní priestupkov týkajúcich sa domáceho násilia, ako aj preskúmanie postupu orgánov činných v trestnom konaní v trestnom konaní pri objasňovaní domáceho násilia, zhodnotenie postupu orgánov činných v trestnom konaní pri trestnom stíhaní páchateľov zločinu. Uviedla pre TASR hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.


Podľa jej slov výsledky tejto previerky sa v súčasnosti spracovávajú a generálnemu prokurátorovi by mali byť predložené v mesiaci január 2017. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár sa musí s výsledkami previerky najskôr oboznámiť, aby aj na základe nich mohol prijať ďalšie opatrenia. Nie je vylúčené, že o týchto výsledkoch a prípadných opatreniach bude GP SR v blízkej budúcnosti informovať verejnosť.

Predajňová pripomenula, že generálny prokurátor Čižnár už pri svojom menovaní do funkcie deklaroval, že jednou z jeho priorít je aj ochrana maloletých detí a týraných žien. Generálny prokurátor inicioval vznik bezplatnej telefonickej linky a emailu pre týrané osoby. Generálna prokuratúra oficiálne spustila telefonickú linku 16. 3. 2015 a aj emailový kontakt. Odvtedy do 25. októbra 2015 bolo odstúpených na príslušné krajské prokuratúry 370 podaní.

"Pre väčšiu operatívnosť využitia získaných informácií sa zriadili linky na jednotlivých krajských prokuratúrach s tým, že nápad podnetov a včasnosť ich vybavovania, resp. včasnosť prijímania nevyhnutných opatrení bude pravidelne, prísne kontrolovaná zo strany Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky," vysvetlil pre TASR Čižnár.

Každá krajská prokuratúra má telefonickú linku určenú pre nahlásenie násilia v rámci kraja, kde dochádza k jeho páchaniu. Týrané osoby alebo osoby, ktoré majú vedomosti o páchanom násilí na nich, môžu svoje poznatky oznámiť na bezplatnej telefonickej linke GP SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zvolen pred sviatkami otvoril prvú ohrevňu pre bezdomovcov
<< predchádzajúci článok
Školákov na priechodoch strážia dobrovoľníci vo veku ich babičiek