Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. marca 2017

Geist: Začiatok rokovaní o brexite sa cudzincov z EÚ formálne nedotkne



Rieka Temža v Londýne, ilustračné foto.



Zdieľať
Rieka Temža v Londýne, ilustračné foto. Foto: superbwallpapers.com
Bratislava 4. marca (TASR) – Britská premiérka Theresa Mayová s najväčšou pravdepodobnosťou aktivuje článok 50 v marci, ako sľúbila. Akékoľvek zdržanie by oslabilo jej domácu pozíciu voči euroskeptickej skupine, najmä v jej vlastnej strane, ktorá ju stále môže obviniť zo snahy zvrátiť výsledok referenda. Pre TASR to uviedol analytik z Euractivu Radovan Geist.


"Začiatok rokovaní o odchode Británie z Európskej únie (EÚ) sa cudzincov z krajín EÚ formálne bezprostredne nedotkne. Pokiaľ je Spojené kráľovstvo členom EÚ, musí uplatňovať všetky práva a slobody občanov EÚ. Po odchode sa obe strany pravdepodobne dohodnú na recipročnom režime,“ povedal analytik.

Britská vláda podľa jeho slov obmedzí príchod nových migrantov z EÚ, a niektoré obmedzenia sa môžu týkať aj tých, ktorí už dnes v Británii žijú - ak do krajiny prišli po určitom dátume, nemusia dostať rezidenčné práva.

"Britská vláda pôvodne naznačovala, že týmto predelom by mohol byť dátum minuloročného referenda o brexite. Takáto retroaktivita by však bola problematická, aj preto sa dnes prikláňa skôr k dátumu aktivovania článku 50. Inak povedané, občania EÚ, ktorí prídu do Spojeného kráľovstva po marci 2017, už po odchode krajiny z EÚ nemusia dostať právo na pobyt a s tým súvisiace práva a výhody za rovnakých podmienok, za akých ich získajú občania EÚ, ktorí v Británii žijú dlhšie," vysvetlil Geist. Presný dátum bude ešte predmetom rokovaní o brexite.

Zdôraznil, že EÚ žiada, aby Londýn presunul tento termín až na obdobie odchodu krajiny z EÚ, teda pravdepodobne na rok 2019. S tým však britská vláda nesúhlasí z dôvodu obavy, že by to vyvolalo imigračnú vlnu z niektorých chudobnejších krajín EÚ.

"Ľudia by sa snažili prísť do Británie predtým, ako stratia nárok na právo na pobyt po odchode Británie z EÚ. Zatiaľ však pozorovať skôr opačný efekt. Referendum prispelo k zníženiu počtu imigrantov - Británia sa stala, ako cieľová krajina, menej atraktívnou aj preto, že sa potenciálni prisťahovalci z iných krajín EÚ obávajú o svoj budúci status," uzavrel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Jordánsku popravili desať osôb usvedčených z teroristických činov
<< predchádzajúci článok
Pre požiar v areáli U.S. Steel začala polícia trestné stíhanie