Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. januára 2011

GAŠPAROVIČ: OBSE potrebuje určenie nových úloh



Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) nutne potrebuje určenie nových úloh. "Výziev je mnoho - medzinárodný terorizmus, prejavy agresívneho nacionalizmu ...



Zdieľať
gasparovic Foto: SITABRATISLAVA 4. januára (WEBNOVINY) - Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) nutne potrebuje určenie nových úloh.


"Výziev je mnoho - medzinárodný terorizmus, prejavy agresívneho nacionalizmu a intolerancie, nelegálna migrácia a šírenie drog, dôsledky finančných, hospodárskych a energetických kríz – všetky sa bytostne dotýkajú všetkých krajín OBSE," konštatoval v rozhovore pre agentúru SITA Ivan Gašparovič. Prezident bol začiatkom decembra jedným z účastníkov summitu OBSE v Kazachstane. "OBSE potrebuje vybaviť nástrojmi a mandátom pre pružnejšie predchádzanie konfliktom a efektívnejšie vstupovanie do ich riešenia, vrátane tých v Náhornom Karabachu či v Gruzínsku. Zdá sa, že k posunu dôjde, až keď sa trochu zmení širší geopolitický veľmocenský kontext," uviedol ďalej.

Fiasko v Kazachstane
Summit hláv členských štátov OBSE v Kazachstane mal určiť nové úlohy organizácie, keďže OBSE sa doteraz nie vždy darilo zabrániť ozbrojeným konfliktom v Európe. Summit síce podľa prezidenta prijal záverečnú politickú deklaráciu, nenašiel ale úplnú zhodu v druhom dokumente - Akčnom pláne, predovšetkým pre rozdielne vnímanie prístupu k niektorým regionálnym konfliktom. Výsledok summitu však I. Gašparovič nehodnotí ako fiasko, "pretože najvyšší predstavitelia 56 členských štátov zo 79 delegácií, vrátane štátov-pozorovateľov, sa zišli po 11 rokoch stagnácie činnosti organizácie a prejavili vôľu hľadať cesty oživenia činnosti OBSE".

OBSE ako európsky bezpečnostný formát je svojím zložením unikátny, tvrdí prezident. Predstavuje regionálne fórum všetkých európskych krajín, ktoré môžu cez tri hlavné dimenzie činnosti organizácie - politicko-vojenskú, ekonomicko-environmentálnu a ľudskoprávnu komunikovať možné reakcie na nové výzvy doby. Najakútnejší problém OBSE vidí hlava štátu v dosiahnutí rámcovej dohody o modernizácii režimu kontroly zbrojenia a odzbrojenia. "Nový režim kontroly by sa opäť mohol stať základným kameňom nášho bezpečnostného usporiadania. V Astane prebiehali intenzívne rokovania o tejto téme a bude sa v nich pokračovať aj po summite. I to je výsledok slovenského predsedníctva v Konzultatívnej skupine Zmluvy o kontrole konvenčných ozbrojených síl v Európe. To samo osebe je významný posun," uviedol I. Gašparovič. Prezident pripomenul, že vo svojom vystúpení v Astane okrem iného vyzval "k rozvíjaniu komplexného prístupu k bezpečnosti a tzv. mäkkých bezpečnostných nástrojov našej organizácie. Bez nich by euroatlantická a euroázijská bezpečnostná architektúra nebola kompletná".

OBSE v Bielorusku skončila
Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR je hlboko sklamané rozhodnutím Bieloruska ukončiť pôsobenie misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v krajine. Slovenská diplomacia vyzýva bieloruské vedenie, aby svoje rozhodnutie prehodnotilo a Bielorusko ďalej neizolovalo od medzinárodného spoločenstva a hodnôt, ktoré vyznáva a chráni Európska únia, uvádza sa vo vyhlásení MZV SR k ukončeniu misie OBSE v Bielorusku.

"Doterajšie aktivity OBSE vo veľkej miere prispievali k tomu, aby Bielorusko dôslednejšie plnilo svoje záväzky v ľudskoprávnej, politicko-vojenskej a ekonomickej oblasti. Mandát misie OBSE nebol doposiaľ ani zďaleka naplnený, čo potvrdzuje aj vývoj po nedávnych prezidentských voľbách. Bielorusko má naďalej vážne nedostatky v oblasti rešpektovania ľudských práv, slobody prejavu ako aj pri komunikácii vládnych štruktúr s občianskou spoločnosťou," konštatuje sa ďalej vo vyhlásení slovenskej diplomacie, o ktorom agentúru SITA informoval Tlačový odbor MZV SR.

Bielorusko nariadilo uzavrieť kanceláriu OBSE v Minsku na konci minulého roka. V piatok 31. decembra to oznámilo ministerstvo zahraničia potom, ako organizácia kritizovala priebeh prezidentských volieb v krajine. "Bieloruská strana sa rozhodla nepredĺžiť mandát úradu OBSE v Minsku," uviedol hovorca ministerstva Andrej Savinych v stanovisku. "Toto rozhodnutie súvisí a nedostatkom objektívneho hodnotenia misie OBSE v Bielorusku. Bieloruská strana to počas niekoľkých rokov vyjadrovala v oficiálnych stanoviskách," povedal hovorca. Bielorusko sa tak rozhodlo potom, ako OBSE po prezidentských voľbách 19. decembra skonštatovala, že Bielorusko je ešte "výrazne ďaleko" od uskutočnenia demokratických volieb. OBSE vydalo kritickú správu o priebehu prezidentských volieb v Bielorusku, ktorých súčasťou boli podvody pri sčítaní hlasov.

Obrazom: Voľby v Bielorusku

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V atómových elektrárňach sa porušovali predpisy
<< predchádzajúci článok
Vlastnú matku týral niekoľko rokov