Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. mája 2011

Gašparovič hovoril vo Varšave aj o situácii v arabskom svete



Na odlišnosti situácie v rôznych krajinách arabského sveta poukázal prezident SR Ivan Gašparovič v diskusii počas spoločnej piatkovej večere na summite prezidentov ...



Zdieľať
prezident udelil statne vyznamenania Ilustračné foto SITA/Michal SvítokBRATISLAVA 28. mája (WEBNOVINY) - Na odlišnosti situácie v rôznych krajinách arabského sveta poukázal prezident SR Ivan Gašparovič v diskusii počas spoločnej piatkovej večere na summite prezidentov krajín strednej Európy vo Varšave. Na spoločnej večeri sa stretol aj s americkým prezidentom Barackom Obamom. Účastníci večere si v neformálnej diskusii s americkým prezidentom vymieňali názory na možnosti využitia transformačných skúseností strednej Európy v niektorých krajinách arabského sveta a aktuálne celosvetové témy. Agentúru SITA o tom informovala Martina Balleková z Kancelárie prezidenta SR.


"Ak chceme byť solidárni s krajinami severnej Afriky a Blízkeho východu, podporme ekonomickú spoluprácu, zrušme colné i obchodné bariéry,“ konštatoval počas piatkovej večere prezident Gašparovič. Identifikácii možnosti efektívnej pomoci krajinám severnej Afriky a Blízkeho východu sa Ivan Gašparovič podrobnejšie venoval aj vo svojom vystúpení na dennom plenárnom zasadnutí 17. summitu prezidentov krajín strednej Európy. Európski prezidenti na spoločnej večeri hovorili aj o svojich skúsenostiach z demokratickej transformácie po roku 1989 a o tom, ako stredoeurópske skúsenosti môžu byť inšpiráciou pre iné regióny sveta.


Po neformálnej večeri hlava štátu SR hodnotila rokovania 17. summitu ako veľmi racionálne a otvorené

"Hovorilo sa o bezprostredných problémoch, ktoré v súčasnosti majú štáty strednej Európy, ako aj globalizovaný svet. Diskutovali sme o tom, ako ďalej so štátmi na africkom kontinente, ktoré dnes majú problémy, a ako sa zachovať čo najsolidárnejšie. Táto solidarita v podobe finančnej pomoci sa často obracia proti nám. Africké krajiny dostávajú veľké finančné podpory a niekedy ani nevieme, komu tieto finančné podpory idú," informovala ďalej Balleková. Podľa prezidenta SR je preto potrebná zmena prístupu k solidarite. "Skúsme týmto štátom pomáhať tak, že im umožníme bez bariér obchodovať, aby k nám dovážali tovar, odstráňme niektoré colné a daňové bariéry. Je to oveľa racionálnejšie," konštatoval Ivan Gašparovič.


Gašparovič potvrdil podporu Slovenska v integračných ambíciách Macedónska do NATO a EÚ

Prezident SR v rámci summitu stredoeurópskych prezidentov absolvoval v piatok 27. mája dvojstranné stretnutie s prezidentom Macedónskej republiky Gjeorgeom Ivanovov. V diskusii sa venovali najmä otázkou integrácie Macedónska do NATO a EÚ, a to aj v kontexte dlhoročného sporu medzi Skopje a Aténami. Prezident SR potvrdil podporu Slovenska integračným ambíciám Macedónska a vyjadril nádej, že spor o názov sa poradí vyriešiť. "Slovenská republika plne podporuje rozširovanie Európskej únie," potvrdil Ivan Gašparovič. Ivan Gašparovič sa v rozhovoroch s predsedom Predsedníctva Bosny a Hercegoviny Nebojšom Radmanovičom venoval najmä vnútropolitickej situácii v Bosne a Hercegovine. Vyzdvihol potrebu konštituovania bosnianskej vlády, čo podľa neho napomôže vnútornej konsolidácii tejto západobalkánskej krajiny a jej eurointegračnému procesu. Nebojša Radmanovč opätovne pozval prezidenta SR na oficiálnu návštevu Bosny a Hercegoviny, dodala Martina Balleková z Kancelárie prezidenta SR.

Dvojdňový summit prezidentov stredoeurópskych krajín vo Varšave sa začal v piatok a 20 stredoeurópskych prezidentov na ňom diskutovalo na spoločnú tému Cesty k demokracii: Spoločná skúsenosť z demokratickej transformácie. Tento rok sa na summite prvýkrát v histórii zúčastnil aj prezident USA Barack Obama. Novinkou stretnutia je pozvanie troch pobaltských krajín a Kosova, ktorého nezávislosť Slovensko stále neuznalo. Gašparovič preto podmienil účasť na summite absenciou symbolov kosovskej štátnosti za rokovacím stolom. Radikálnejší postoj zvolil srbský prezident Boris Tadič, ktorý summit pre účasť kosovskej prezidentky Atifete Jahjagovej bojkotoval. Pozvánky na summit pritom rozosielal poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski, ktorého krajina nezávislosť bývalej juhosrbskej provincie uznáva. Sikorski vyhlásil, že nemal dôvod nepozvať na stretnutie aj prezidentku Kosova.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pomohli mužom po páde z 15 metrov a spod traktora
<< predchádzajúci článok
Črevnej nákaze v Nemecku už podľahlo deväť ľudí

Gašparovič hovoril vo Varšave aj o situácii v arabskom svete - diskusné fórum čitateľov

nuž28.5. 23:04:31