Prezidenti SR Ivan Gašparovič a Rakúska Heinz Fischer si dnes uctili pamiatku Alexandra Dubčeka položením vencov k jeho buste pred Národnou radou SR. "Meno Alexandra Dubčeka je známe na celom svete od ...
BRATISLAVA 20. augusta (WEBNOVINY) - Prezidenti SR Ivan Gašparovič a Rakúska Heinz Fischer si dnes uctili pamiatku Alexandra Dubčeka položením vencov k jeho buste pred Národnou radou SR. "Meno Alexandra Dubčeka je známe na celom svete od významných udalostí leta 1968. Bol symbolom myšlienok a cieľov, ktoré boli mimoriadne dôležité pre veľmi veľa ľudí," povedal v príhovore Fischer. Pred štyrmi desaťročiami vyhrali tanky a objavil sa výraz tankový komunizmus, ale pre mocipánov, ktorí zdanlivo pomocou tankov zvíťazili, to v konečnom dôsledku znamenalo prehru, dodal s tým, že udalosti z roku 1968 prispeli k udalostiam 1989 - ku koncu diktatúry a pádu železnej opony. Rakúšania vývoj vo vtedajšom Československu sledovali s veľkou účasťou a solidaritou. "Môžeme si povedať, že sme si boli bližší," poznamenal.
V súčasnosti si pripomíname obdobie, ktoré je pre Čechov a Slovákov jedno z najhorších v histórii, povedal prezident Ivan Gašparovič. "Účasť rakúskeho prezidenta v týchto dňoch u nás má veľký význam, pretože to bolo práve Rakúsko, ktoré otvorilo v tých ťažkých časoch rampy na hraniciach," dodal. Rakúšania poskytovali pomoc ľuďom, ktorí v budúcnosti Československa nevideli svoju perspektívu. Tieto dni podľa prezidenta nie sú pripomienkou len obetí augustových udalostí, ale všetkých ľudí, ktorí v obrodných dňoch bojovali za to, aby Československo bolo slobodné. Rok 1968 ukázal, že tanky nikdy neprinášajú slobodu, ani v 21. storočí tanky nebudú slobodu prinášať. "Je zlé, ak sa za slobodu musí bojovať, ešte horšie je, ak sa za slobodu musí umierať a ak nebude platiť, že sloboda sa musí rešpektovať, budeme mať ešte veľmi veľa ťažkých chvíľ," povedal prezident.
Obaja prezidenti položili vence k pamätníku usmrteným na hraniciach ČSSR pri pokuse o útek za železnú oponu v rokoch 1945 - 1989 a osôb násilne vyhnaných z vlasti -k pamätníku Brána slobody pod hradom Devín.
SITA