Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. októbra 2007

Gambari sa pred odchodom opäť stretol so Su Ťij



Zvláštny vyslanec Organizácie Spojených národov Ibrahim Gambari v utorok ukončil štvordňovú misiu v Mjanmarsku, kam vycestoval na podnet generálneho tajomníka OSN Pana Ki-muna, aby tlmočil ...



Zdieľať

BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) - Zvláštny vyslanec Organizácie Spojených národov Ibrahim Gambari v utorok ukončil štvordňovú misiu v Mjanmarsku, kam vycestoval na podnet generálneho tajomníka OSN Pana Ki-muna, aby tlmočil predstaviteľom vojenského režimu pobúrenie medzinárodného spoločenstva nad násilným potlačením protivládnych protestov a pokúsil sa sprostredkovať riešenie politickej krízy.

Gambari počas návštevy cestoval medzi mjanmarskou metropolou Rangún a novým hlavným mestom Nepjito, kde sa mu nakoniec podarilo stretnúť s vodcom junty, generálom Thanom Šweiom. V Rangúne, hlavnom dejisku masových demonštrácií, v utorok uskutočnil neočakávanú, už druhú schôdzku s väznenou vodkyňou opozície Aun San Su Ťij. Podrobnosti zo stretnutí zatiaľ nie sú známe. Vyslanec po večernom prílete do Singapuru použil zvláštny východ a vyhol sa tak skupine čakajúcich novinárov. Podľa vyhlásenia OSN mala misia presvedčiť generálov, aby sa vážne zaoberali túžbou občanov po demokracii.

Opakované stretnutie Gambariho so Su Ťij, ktoré sa uskutočnilo iba niekoľko hodín po rokovaní so Šweiom, označil nemenovaný ázijský diplomat za "veľmi pozitívne znamenie". "Musíme dúfať, že snaha o proces národného zmierenia sa začala," uviedol. Pätnásťminútová schôdzka prebehla v rangúnskej štátnej rezidencii pre hostí, kde sa vyslanec s laureátkou Nobelovej ceny za mier stretol už v nedeľu.

Zatiaľ čo sa Gambari snažil sprostredkovať dohodu medzi juntou a opozíciou, bezpečnostné sily zmiernili opatrenia v metropole Rangún, kde minulý týždeň násilne potlačili masové protivládne protesty pod vedením budhistických mníchov. Zákaz vychádzania od 21:00 do 5:00 po upokojení situácie skrátili o jednu hodinu večer i ráno. Rangún však naďalej zostáva "zakázanou zónou", čo je označenie, ktoré sa väčšinou používa pre územia vyhradené pre armádu alebo v ktorých prebieha vojnový konflikt.

Podľa opozičných zoskupení pri zásahoch zahynulo až 200 demonštrantov a 6000 bolo zadržaných, oficiálne správy však stále uvádzajú 10 obetí. Podľa utorňajšieho vyhlásenia austrálskeho ministra zahraničných vecí Alexandra Downera počas nepokojov zahynulo najmenej 30 ľudí. "Podľa nás je tento počet podstatne vyšší. Podľa nás bolo zabitých najmenej 30 ľudí a ďalších okolo 1400 zatkli," povedal Downer.

Nemenovaní predstavitelia OSN a mjanmarského režimu informovali, že najmenej 1000 osôb, ktoré zadržali pri zásahu proti demonštrantom, väznia v areáli rangúnskeho Vládneho technického ústavu. Vysoký predstaviteľ OSN vyjadril znepokojenie nad správami, že zadržiavaní vrátane asi 500 mníchov údajne odmietajú potravu a presúvajú ich na iné miesto. Podľa mjanmarského zdroja v priestoroch zadržiavajú až 1700 ľudí, z toho asi 200 žien a najmenej jedného budhistického novica, údajne vo veku 10 rokov. Dodal, že osoby umiestnili do skladu bez okien, kde mníchov vyzliekli. Mnohí z nich odmietli jesť. Podľa mjanmarského predstaviteľa niektorí zo zadržaných jednoducho nechcú prijímať potraviny od armády alebo ich odmietajú preto, že prichádzajú popoludní, keď mnísi nesmú jesť z náboženských dôvodov. Riaditeľ regionálnej pobočky Svetového potravinového programu OSN v Bangkoku Tony Banbury uviedol, že je znepokojený správami o presune zadržaných na neznáme miesto.

Mjanmarský minister zahraničných vecí Njan Win na pôde Valného zhromaždenia OSN v New Yorku vyhlásil, že situácia v krajine sa vrátila do normálu. Potrebu vojenského zásahu podľa neho vyvolali "politickí oportunisti" s podporou "niektorých silných krajín", ktorí zneužili počiatočný protest malej skupiny proti nárastu cien pohonných hmôt. Minister zdôraznil, že mjanmarské bezpečnostné sily preukázali "najvyššiu zdržanlivosť" a nezasiahli takmer mesiac.

SITA


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 V školskom areáli zadržiavajú asi 1000 ľudí (2. 10. 2007)
 Čínsky premiér vyzval na mierové riešenie v Mjanmarsku (29. 9. 2007)
 Do Mjanmarska pricestoval splnomocnenec OSN (29. 9. 2007)
 Japonska vláda pomoc Mjanmarsku zatiaľ nezastaví (28. 9. 2007)
 Rada pre ľudské práva bude rokovať o situácii v Mjanmarsku (28. 9. 2007)
 László Nagy je znepokojený situáciou v Mjanmarsku (28. 9. 2007)
 Protesty v Mjanmarsku sa nesmú zmeniť na krvavý kúpeľ (26. 9. 2007)
 Bezpečnostné sily zatkli v Mjanmarsku okolo 200 demonštrantov (26. 9. 2007)
 Láska k rovnakému mužovi nás opäť spojila (31. 8. 2005)



nasledujúci článok >>
Nahí aktivisti protestovali proti kožušinám v móde
<< predchádzajúci článok
Pytliaci vymenili brokovnice za kuše pre adrenalínovú zábavu