Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. augusta 2013

Galko presviedčal Simona, podpis pod odvolaním Glváča zatiaľ necháva



Opozičný poslanec NR SR Ľubomír Galko (SaS) zatiaľ má dostatok podpisov potrebných na zvolanie mimoriadneho rokovania parlamentu s jediným bodom - návrh na odvolanie ministra obrany Martina Glváča ...



Zdieľať
Bratislava 19. augusta (TASR) - Opozičný poslanec NR SR Ľubomír Galko (SaS) zatiaľ má dostatok podpisov potrebných na zvolanie mimoriadneho rokovania parlamentu s jediným bodom - návrh na odvolanie ministra obrany Martina Glváča (Smer-SD).

Ľubomír Galko Foto: TASR/Martin Baumann

Zsoltovi Simonovi (Most-Híd), ktorý váha, či svoj podpis nestiahne, cez víkend predostrel niekoľko nových dôvodov, prečo by mal Glváč vo funkcii skončiť.

"Je niekoľko menších dôvodov a jeden hlavný. Ten znie, že sa začalo trestné stíhanie vo veci, polícia teda došla k záveru, že trestný čin sa stal a minister Glváč ani tak nereagoval. Tí ľudia tam sú a samovyšetrujú sa," vysvetlil na margo kauzy údajného tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS) ešte z čias prvej vlády Roberta Fica (Smer-SD). Galkovi sa nepozdáva, že vedúci funkcionári vojenských tajných služieb, ktorí ich riadili v inkriminovanom čase, sú opäť na čelných pozíciách aj po prevalení kauzy.

"Simon si to premyslí a definitívne sa vyjadrí 3. septembra. Ak svoj podpis nestiahne, povieme, kedy návrh podáme,"
avizoval Galko. Simon je jediným poslancom zo strán Ľudovej platformy (SDKÚ-DS, KDH, Most-Híd), ktorý sa pod návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze podpísal. Podľa kuloárnych informácií čelil tlakom, aby svoj podpis stiahol. Ak by to urobil, Galko by ich mal len 29, na zvolanie rokovania potrebuje aspoň 30. Simon je aktuálne v zahraničí, jeho vyjadrenie sa TASR zatiaľ získať nepodarilo.

Schôdza parlamentu venovaná kauze vojenského spravodajstva sa konala ešte v júni. Simon dal podpis Galkovi ešte pred týmto rokovaním. Následne si kládol otázku, čo nové sa od júnovej schôdze udialo, pretože zopakovať ju ešte raz, "by bolo jalové". "Ak sa máme baviť len o tom istom, ako sme sa bavili, nevidím relevantný dôvod, prečo to robiť. Odvolávať ministra, keď Smer-SD má 83 poslancov, je asi nereálne. Je to legitímna politická metóda na otváranie diskusie na túto tému, ale diskusia už bola. Keď ma Ľubomír Galko presvedčí, budem o tom uvažovať," dodal pred časom Simon.

Galko je však presvedčený, že medzi diskusiou o tunelovaní VSS a odvolávaním ministra Glváča je kvalitatívny rozdiel. "Gesto odvolávania Martina Glváča je nutné z hľadiska politickej hygieny na Slovensku," tvrdí.

Ľubomír Galko zbieral podpisy na zvolanie schôdze dlhšie, ale spočiatku sa mu nepodarilo získať potrebný počet. Ľudová platforma mu ich nechcela dať, Galkovi napokon pomohli nezávislí poslanci združení v hnutí Nová väčšina – Dohoda. Ľudová platforma schôdzu odmietala s odôvodnením, že ešte neboli vyčerpané všetky možnosti. Namiesto schôdze o odvolaní Glváča presadzovali mimoriadne rokovanie na tému údajného tunelovania. To sa napokon aj v júni konalo, Galko ho však označil za čajové a na odvolávaní Glváča naďalej trvá.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Z hospodárskeho dvora ukradli takmer 500 kotercov pre králiky
<< predchádzajúci článok
Poslanci Mostu navrhujú zrušiť zdravotné odvody z dividend