Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. septembra 2019

Gaborčáková je za zrovnoprávnenie poskytovateľov sociálnych služieb



Soňa Gaborčáková, archívna snímka.



Zdieľať
Soňa Gaborčáková, archívna snímka. Foto: TASR - Pavel Neubauer
Bratislava 10. septembra (TASR) - Opozičná poslankyňa Soňa Gaborčáková (nezaradená) podporuje novelu zákona o sociálnych službách, ktorá podľa nej zrovnoprávni verejných a neverejných poskytovateľov sociálnych služieb. Odmieta tiež tvrdenia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), že novela ukladá samosprávam povinnosť dofinancovať poskytovanie sociálnych služieb neverejnými poskytovateľmi.


Neverejní poskytovatelia sociálnych služieb majú mať k dispozícii viac finančných prostriedkov. Zmení sa spôsob výpočtu výšky finančného príspevku na prevádzku poskytovanej sociálnej služby. Pri určení výšky finančného príspevku na prevádzku poskytovanej sociálnej služby na príslušný rozpočtový rok sa po novom tento finančný príspevok nebude znižovať o príjem z úhrady ošetrovateľskej starostlivosti na základe verejného zdravotného poistenia za predchádzajúci rozpočtový rok. Taktiež sa nebude znižovať o skutočne dosiahnuté príjmy z platenia úhrad za sociálnu službu poskytovanú neverejným poskytovateľom sociálnej služby v príslušnom rozpočtovom roku. K tomuto má však výhrady ZMOS, ktorý je presvedčený o tom, že v praxi to bude znamenať, že časť už zaplatených príjmov od klientov zariadení bude duplicitne vymáhaná neštátnymi poskytovateľmi od miest, obcí a VÚC, s čím združenie dlhodobo nesúhlasí. "Táto novela je prospešná. Vítam, že ministerstvo práce chce zrovnoprávniť verejných aj neverejných poskytovateľov touto novelou. Hoci nemáme s pánom ministrom Jánom Richterom (Smer-SD) spoločný názor na niektoré veci, ale musím sa ho zastať v tom, že ozaj by nebolo fér, aby podľahol tlaku ZMOS-u," uviedla v rozprave Gaborčáková.

Presvedčená je rovnako ako Richter o tom, že táto novela nezavádza pre samosprávy nič nové. "Je to čudné, že doteraz nevnímali, že podstatou ich kompetencie sú práve sociálne služby na komunitnej úrovni," adresovala samosprávam Gaborčáková.

Pripustila však, že na Slovensku sú aj obce, ktoré narábajú s menším objemom finančných prostriedkov, a tie budú mať problém uhradiť prevádzkový príspevok na zariadenia. "Preto do budúcnosti vzhľadom na demografickú krivku bude potrebné zmeniť systém nastavenia podielových daní a metodiku výpočtu prevádzkového príspevku, aby sme zlepšili dostupnosť a kvalitu služieb pre občanov. Bude potrebné prijať zákon o dlhodobej starostlivosti, zaviesť nové typy starostlivosti o zdravotne ťažko postihnutých, zvýšiť paušál na ošetrovateľskú starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb a zaviesť nový spôsob financovania opatrovania," myslí si Gaborčáková.

Podobný názor má aj nezaradená poslankyňa Alena Bašistová. "Súhlasím, že pri množstve 3000 obcí je množstvo malých, ktoré by sa mohli spájať. Pokiaľ hovoríme o kvalite, pevne verím, že zvýšenie finančných prostriedkov sa odrazí v kvalite poskytovaných služieb u neverejných poskytovateľov, a pevne verím, že sa v konečnom dôsledku nebude zvyšovať poplatok pre klientov," dodala Bašistová.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ENVI - PAK: Triedený zber sa musí zintenzívniť
<< predchádzajúci článok
Dofinancovanie zdravotníctva bude potrebné, otázkou je v akom rozsahu