Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. mája 2017

Fungovanie neziskoviek založených štátom chcú poslanci upraviť



Parlament, archívna snímka



Zdieľať
Parlament, archívna snímka Foto: FOTO TASR - Michal Svítok
Bratislava 16. mája (TASR) - Fungovanie neziskových organizácií poskytujúcich všeobecne prospešné služby, ktorých zakladateľom alebo spoluzakladateľom je štát, by sa malo upraviť. Zmeny navrhuje parlamentný zdravotnícky výbor v novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve, ktorú dnes poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania.


Právna norma rieši počet členov správnych rád neziskových organizácií založených štátom. "Správna rada neziskovej organizácie založenej štátom bude mať vždy nepárny počet členov, najmenej piatich," píše sa v návrhu. Väčšinu členov má menovať štát, teda ministerstvo zdravotníctva, menšinu ostatní zakladatelia.

Novela má tiež upraviť postavenie tzv. prioritného majetku ako majetku, ktorý do neziskových organizácií založených štátom vložil štát. "Tento majetok musí byť aj naďalej osobitne chránený, pretože predstavuje základnú garanciu dodržiavania účelu transformačného procesu v zdravotníctve, a to poskytovanie zdravotnej starostlivosti," zdôrazňujú predkladatelia.

Právna norma prináša aj možnosť pre neziskovú organizáciu založenej štátom nakladať aj s prioritným majetkom, ak bude súčasne zabezpečená kontrola zo strany štátu. "V tomto prípade prostredníctvom kvalifikovanej dvojtretinovej väčšiny v správnej rade," uviedol predseda zdravotníckeho výboru Štefan Zelník zo SNS.

Prevod alebo zaťaženie prioritného majetku by však mal podliehať nielen súhlasu správnej rady, ale aj všetkých zakladateľov vrátane štátu, ktorý prioritný majetok do neziskovej organizácie vložil.

Novela má riešiť aj sankcionovanie neziskoviek, ak sa omeškajú s preukázaním oprávnenia na výkon činnosti v lehote 30 dní od nadobudnutia oprávnenia, alebo keď nezverejnia výročnú správu do 15. júla. V súčasnosti automaticky zanikajú, čo chcú poslanci zmeniť. Po novom by už automaticky zanikať nemuseli.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poslanci NR SR chválili ústavnú ochranu pôdy z dielne SNS
<< predchádzajúci článok
Pri používaní virtuálnej pokladnice sa má zrušiť limit 3000 bločkov